BG евро: Какво става с цените, имотите и банковите сметки?

4 14 875

Очакваното приемане на единната европейска валута от 1 януари 2026 година е една от множеството теми, разделяща обществото. Освен повод за политически престрелки, еврото е повод и за притеснения у част от българските граждани.

Най-непосредственият страх у хората е свързан с очакването за рязко повишаване на цените. И докато управляващите в момента се кълнат, че няма да допуснат спекула и закръгляне на цени на масовите продукти, то друг пазар не може да бъде повлиян от който и да е регулаторен орган, а се движи по свои правила на свободния търговския принцип – има търсене, има предлагане.

Това е пазарът на недвижими имоти, на който цените в последните години са се повишили в пъти и без да сме член на еврозоната. Тук сделките от десетилетия се осъществяват основно в евро. С присъединяването на България към еврозоната обаче има опасения, че цените на имотите ще увеличат темповете си на растеж още повече.

Основания за подобни очаквания някои виждат например в това, че задължителният резерв, който сега банките трябва да държат в БНБ, ще падне от 12% на 1%, пише pariteni.bg. Това автоматично ще доведе до освобождаване на едни „свежи“ 15 милиарда лева капитал, който, ако се ползва за ипотечно кредитиране, би могъл да доведе до още по-голямо надуване на имотния балон.

Според анализ на Българската народна банка, публикуван наскоро, настоящите цени на недвижимостта са с 13,3% по-високи от дългосрочните устойчиви средни нива, макар и към момента да наблюдаваме известно забавяне на пазара.

Намаляването на задължителните резерви на банките би могло да доведе до скок на цените, но не задължително – подчертава икономистът Стоян Панчев, съосновател на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП):

„Един от начините това да се случи е освобождаването на минималните задължителни резерви в банките, т.е. банките да имат още по-голяма наличност на ликвидност, която да дават като кредити. Това ще стане, ако по някакъв начин не бъде ограничено. Има два начина, по които може да бъде ограничено и те се свеждат до увеличение на лихвения процент. Единият начин е да стане някаква конвергенция между българския лихвен процент, който е един от най-ниските в Европа, с този на Европейската централна банка. Или някакво настъпване на рецесия, на някаква форма на финансова криза, което също да вдигне лихвените проценти. Т.е. ако тези неща не се изпълнят, напълно е възможно заради допълнителната ликвидност, която идва от спада на минималните задължителни резерви, да имаме допълнителен скок в цената на имотите“, обяснява Панчев.

Според него инфлацията и цените след приемането на еврото със сигурност ще се повишат в общ план, но пазарът на имоти е по-особен случай и именно заради изброените фактори не може да се каже със 100-процентова сигурност дали такава корекция там ще има.

Реклама

„Що се отнася до ипотечните кредити, в момента лихвите в България са изключително ниски. Ако следваме принципа в икономиката, че имаме завръщане към средното, по-скоро трябва да очакваме, независимо от еврозоната, повишаване на лихвите в България. За мен по-вероятният сценарий е да има повишаване на лихвите“, прогнозира икономистът.

Според Иван Велков, член на Управителния съвет на Българската стопанска камара и вицепрезидент на Световния съвет на експертите на Международната федерация на специалистите по недвижими имоти, спекулативното покачване на цените вече е консумирано от пазара и приемането на еврото със сигурност няма да доведе до допълнителен по-бърз от сегашния ръст на цените.

„Този спекулативен ръст на цените на имотите вече се случи. Не бих казал, че цените ще се повишават по-бързо или по-бавно, самият факт на приемането на еврото няма как да ускори или забави процеси, които са по-скоро свързани с наши вътрешни икономически, до голяма степен и много логични, процеси. По-скоро големият въпрос за скоростта, с която се променят цените на имотите, е свързан с инфлацията и в България, и е ЕС.

И оттам връзката с еврото – колкото е по-спокойна е тази инфлационна картина, толкова по-спокойни и бавни ще са ръстовете на цените в целия континент. По-скоро проблемът е другаде – парите се обезценяват стремително. България просто ще стане част от един голям общ пазар, където ръстове на цените на имотите се наблюдават в абсолютно всяка една голяма европейска икономика“, смята Иван Велков.

Експертът подчертава, че двата фактора, които влияят най-вече на цените на недвижимостта е икономическата картина в България и поведението на банките. 15-те милиарда, които българските банки ще получат след освобождаването на резервите си, също няма да допринесат за промени в пазара, посочи Велков:

„Тези 15 милиарда ще са капка в морето, защото стойността на сградния фонд в България е няколкостотин милиарда. И коефициентът на тези нови 15 към това, което вече го има, няма да промени драстично нещата. Много по-съществено е колко средства ще се вложат в пътното строителство, колко грантове ще бъдат усвоени – тези пари много лесно стигат до недвижимите имоти и помпат инфлация и цени, а не това, което домакинствата и малките фирми държат на депозити.“

Дали цените ще се повишат допълнително след приемането на еврото – единствено времето ще покаже. Факт е обаче, че към момента ръстът на цените на имотите продължава, макар и с по-бавни темпове. Според Стоян Панчев резкият скок, който наблюдаваме от няколко години, няма как да продължи в дългосрочен план, като към момента пазарът достига нивата от предкризисната 2008 година.

Иван Велков пък прогнозира сериозно видово изменение на пазара – модерното и качествено строителство вече става задължително условие, а тези продавачи, които не съблюдават това, все по-трудно ще могат да реализират активите си.

4 Коментара
  1. да знаете казва

    След като Държавата, за да върже бюджета, прибра печалбата на АЕЦ“Козлодуй“, за пръв път централата изтегли заем, за да плати заплатите на работниците.

  2. Цигански нужник бг казва

    Днес таксиметров ми взе с 5лв повече, вика в София транспортът поскъпна, на полицаите им вдигнаха заплатите 50%, ние няма да возим безплатно. 20лв за 8км, отиване/връщане 40лв. Автобус – веднъж в седмицата. Пак е нещо защото Поповската община стоя една година БЕЗ НИКАКЪВ транспорт. В 21в!!!
    Така става като няма държава.

  3. д-р Менгеле казва

    Fear of Trump grips the Eurozone
    Key Markets report for Thursday, 14 May 2025
    System trendcompass
    Да си купиш фабрика на 9-ти септември – така стоят нещата с еврото и еврозоната

  4. Опре рома казва

    Другари ДС-ари, шапкари, и елитни ромски помияри! Пенсиите ви се УВЕЛИЧАВАТ!

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.