В българския политически живот през последните 30 години страстта към бързо забогатяване и нерегламентирано разпределение на пари винаги е взимал превес над партийните пристрастия и идеологии. Именно желанието за „прилапване“ на тлъсти пачки от обществени поръчки събира в коалиция наглед взаимоизключващи като идеология политици и обществени личности.
В серия разследвания Narod.bg ще осветли само малка част от многобройните схеми, които социалистът Благовест Кирилов, известен с прякора „момчето с поршето“, умнокрасивият депутат от ПП-ДБ и председател на „Да, България“ Божидар Божанов и Иван Демерджиев, служебен МВР министър и вицепремиер от правителствата на президента Румен Радев, успяха да сътворят само в рамките на последните няколко години.
Овластени под една или друга форма тримата, заедно с няколко сподвижници, добиха популярност в политическите среди като „Коалицията на обществените поръчки“, заради неистовите опити да разпределят държавни и европейски пари на конкретни фирми от своя обръч.
С особена дързост в схемите се откроява младият социалист от 23 МИР-София Благовест Кирилов. Макар и да не е вече в редиците на БСП, където перспективите за захранване на банкови сметки не са добри, 38-годишният Благовест прохожда в политиката като протеже на тогавашния лидер Корнелия Нинова.
Кой е Благовест Кирилов
По време на извънредните парламентарни избори за 45-ото Народно събрание през април 2021 г. тогавашната лидерка на БСП Корнелия Нинова разчиства пътя на „младия и перспективен предприемач с леви идеи“ до избирателното второ място в листата на левицата за 23 МИР-София. Цената е платена – избутани назад в листата са знакови за социалистите.
Никому неизвестният тогава 35-годишен кадър от младежкото БСП е представен пред партията и електората като новата надежда на Столетницата, доказан авторитет в IT средите и експерт по киберсигурност. Което по никакъв начин не личи от биографията му. Според официалната справка Кирилов е завършил Факултета за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт (ФаГИОПМ) на Техническия университет в София.
За негово съжаление в кариерата си на депутат в три парламента Благовест Кирилов ще се запомни с няколко лобистки законопроекта, които така и не видяха бял свят, няколко депутатски питания за обществени поръчки в Министерство на електронното управление, към които очевидно има афинитет, и членство в групи за приятелство с Косово, Армения, Виетнам и др.
Реклама
Липсата на каквато и да е перспектива в БСП за увеличаване на финансовата мощ и маргиналния статут, който му бе отредила Корнелия Нинова, преориентират Благовест от изконните леви идеи към други варианти за политическа кариера, които биха отворили далеч по-сериозни възможности за политическо и икономическо влияние.
Изненадвайки червените си съпартийци и съмишленици, през лятото на 2022 г. Благовест Кирилов се озовава в Министерство на електронното управление (МЕУ) като зам.-министър в първия кабинет на Гълъб Донев. Според слуховете постът му е гарантиран лично от един от знаковите секретари в президентството.
Шокиращото назначение води до рекордно забавяне на декларацията за имущество и интереси по чл. 35, ал. 1, т. 2 от ЗПКОНПИ на новоизлюпения зам.-министър, където фигурират 2 апартамента в София, няколко гаража, 180 000 лв. спестявания и луксозен автомобил „Ягуар“ на стойност 100 000 лв. В декларацията Кирилов декларира, че живее под наем срещу 1525 лв. месечно въпреки притежаваните имоти.
Овластен от служебния кабинет „Донев“, Благовест Кирилов вместо да подготвя парламентарни избори, каквато е основната му задача, започва неистови усилия за овладяване на ръководни длъжности в държавни компании и самото министерство. Апетити, каквито има още като депутат.
Според достоверни източници опитите му за овладяване на министерското място са били толкова безскрупулни и очевадни, че дори близките му сподвижници трудно озаптяват намеренията му, превърнали се във фикс-идея.
Мераците му, обаче, са попарени от служебния министър на електронното управление Георги Тодоров, което води до разрив между двамата и става причина Благовест Кирилов да напусне МЕУ със скандал, хвърляйки безпочвени обвинения за нагласени конкурси.
Нещо, което беше оборено в детайли от тогавашния министър. Наглостта на неуспелия зам.-министър стигна дотам, че при напускането си дори обяви, че благодарение на него са били провели най-прозрачните избори в историята на България.
Взело ли е „момчето с поршето“ 25% комисионна за машините за гласуване – очаквайте част II на нашето разследване
Според сайта на НОИ социалната пенсия у нас сега е 307,07 лв. Вземат тези мизерни пари може би един милион възрастни хора – наши бащи и майки.
Заплатите от националния бюджет, същия от които се плащат пенсиите, на държавните чиновници, които обикновено нищо не правят по цял ден, те са около 400 000 души, десетки пъти над световните стандарти, предимно в София, са безумно надути в сравнение с пенсиите.
Вчера стана известно в медиите, че някоя си чиновничка в ЦИК Камелия не знам коя си, човек на някого, вземала съвсем законно месечна заплата 18 000 лева, Радев бил вземал 15 000 лева, оная Киселова от Бесепето и тя толкоз и т.н. Банкери на държавна работа вземали още повече. За кражбите не говорим, 3 милиарда за един километър магистрала.
От данъците (ДДС например) и таксите на тези хорица с 300 лева пенсия се плащат парите на Камелия, Радев etc.
Това си е супер нагъл пладнешки обир на отчаяното българско общество.
Разликата в доходите у нас е чудовищна; чиновничката Камелия получава точно 300 пъти (!) повече пари от пенсионера Гошо от Полски Тръмбеш (18 000:300).
В ЕС същото съотношение е мнооого по-малко, по-справедливо – някъде около 10 пъти.
Значи ние сме около 30 пъти (300:10) по-несправедливи и гадни от средните европейски стандарти.
Е, как тогава българите няма да емигрират и да бягат презглава от България, а държавата ни да умира, да е в клинична демографска смърт? Кой е луд да остава тук? Само питам.