9 месеца след оттеглянето на Христо Иванов като лидер на партията с файтон избиратели „Да, България” заради разгрома на предрочните парламентарни избори миналия юни формацията най-сетне се готви да му избере наследник. Националната конференция, която ще излъчи новото ръководство, е насрочена за 27 април. Уставът позволява да се гласува и дистанционно.
Както Narod.bg пръв писа, сред кандидатите се очаква да се нареди и мистериозно забогателият добричлия Ивайло Мирчев, към когото се очакват неудобни въпроси от КПК за баровския етаж от кооперация в елитния софийски кв. „Лозенец“ на ул. „Бигла“ №51, където по предварителни данни са вложени над 1 млн. лева. Наше разследване вече установи, че корпулентният депутатин има и други грехове, които трябва публично да признае и понесе последствията им, като например погазените закони, за да уреди децата си в детска градина, пререждайки стотици хлапета на истински софиянци.
Така, вместо да напусне парламента и да се прибере в Добрич, където да вилнее на воля, Мирчев посяга с ръчички към удобния стол на своя развенчан гуру Христо Иванов, на когото беше личният оператор при серия пиар акции, както се видя, неуспешни.
В момента в “Да, България” текат два срока – до 14 март са вътрешните номинации за председател и национален съвет, а до 27-и се събират предложения за промени в устава.
Тази година изтича 3-годишният мандат, който Христо Иванов получи през януари 2022 г. Тогава той бе преизбран, като на финала нямаше друга номинация. Взе 692 гласа “за”, 14 “против”, а 41 се въздържаха. Партията, която имаше министър на електронното управление (Божидар Божанов) и е радетел на машинното и дистанционното гласуване на избори, демонстрира иновативен подход и проведе лидерския си вот през мобилно приложение в залата на конференцията.
Иванов хвърли оставка на 10 юни – единственият лидер вдясно, поел отговорност за представянето на формацията си на европейските и парламентарните избори, които тогава бяха 2 в 1. И отстъпи в дълбок заден план – без публични изяви, макар че запознати разказват колко активно е обикалял структурите през 9-те месеца.
А ДБ реши да изчака цикъла за пълно подновяване на органите си – Националния съвет и излъчвания от него Изпълнителен съвет. Формално функциите по представляване на партията в коалицията с ДСБ и “Промяната” пое Божидар Божанов, който е един от 16-имата настоящи членове на тясното ръководство (Изпълнителния съвет). В момента бившият министър на електронното управление е и зам.-председател на парламентарната група.
Реклама
Но все по-често да изрази позициите на партията пред медиите застава друг бивш министър от кабинета “Петков” – правосъдната Надежда Йорданова. Юристката е съпредседателка на парламентарната група.
Очаква се и двамата да получат номинации за лидер и основната битка да е точно между тях. Божанов е приеман за дипломатичен и експерт, Йорданова залага на повече острота по правните теми, а и като политически позиции.
Колегата ѝ Атанас Славов, също бивш правосъден министър, и имотният депутат депутат, погазил законите, за да уреди децата си в забавачка – добричлията Ивайло Мирчев също се очаква да бъдат сред издигнатите от структурите.
Номинации имал и депутатът Александър Симидчиев, но запознати твърдят, че медикът не е особено изкушен от допълнителната отговорност. Фенове има и колежката им Елисавета Белобрадова, която неизменно е отличник по преференции на изборите. Както и актьорът Веселин Калановски, сега общински съветник в СОС.
Последната Национална конференция беше преди евроизборите м.г. Тогава с вътрешнопартиен вот се излъчиха имената за общата им евролиста с ДСБ и “Промяната”. 6 от 17 позиции в нея бяха за “Да, България”, но човек на партията не отиде в Страсбург – ПП-ДБ взе само 3 мандата, като Стефан Тафров бе изместен от второто място от Радан Кънев и Ицо Хазарта, а с преференциите Белобрадова се изстреля от последна, но само до 5-а позиция.
И през 2019-а “Да, България” издигна за Европарламента с вътрешнопартийно гласуване – чрез мобилно приложение, водач на коалиция “Демократична България”. Спечели го Тафров.
Точно както никой не знаеше броя на партийните членове на БСП преди конгреса им миналия месец, е ситуацията и в “Да, България”. Така не е ясно колко души ще участват на конференцията и съответно ще могат да гласуват за ново ръководство.
“Националната конференция може да заседава и да приема решения, ако участват повече от половината членове на движението”, пише в устава. Кворумът, за да е легитимно заседанието, е 500 членове. “Все още няма актуална справка с отчитане на всички нововпостъпили от последната конференция досега. Още сме в режим на подготовка, ще бъде готово преди конференцията”, лаконични са от централата. За присъединяване в партията се подава декларация, а новите попълнения се вписват в регистър, който се води от Националния съвет.
Всички соросоиди от ППДБ забогатяха от ГРАНТОВЕ! Най- много се нагуши Христо Бойкикев.
Като политик тоз е жив тъш.к. Но е алчен подлец от много висок ранг. Доближава се до вонящия червей Х. Бойкикев и мазната шафрантия Натка Менета Юрда
Амчи те всички в политиката, и не само, разбогатяват „мистериозно“. Гоце Седефчов откъде намери пари да си купи хотели, злите езици казват, че онзи заспал дедо, Румен Петков има къщичка в Барцелона.