€120 милиона: Босът на „Виваком“ и „Нова тв“ строи 3 фотоволтаика и вятърен парк – вижте къде

5 11 425

Общо 124 мегавата зелени енергийни мощности, плюс 74 МВтч батерии ще изгради до 2027 г. собственикът на „Виваком“ и „Нова тв“ – United Group. Става дума за три фотоволтаични електроцентрали – в селата Грамада (Видин), Бараково (Благоевград) и Могила (Стара Загора) и един вятърен парк – „Кремена“ (Добрич) като инвестицията се оценява на 120 млн. евро, но в сумата са включени и разходи по придобиване и права на собственост, четем в „Капитал“.

Сръбският милиардер Драган Шолак e основател и председател на борда на United Group.

Целта е ВЕИ централите не само да задоволят напълно нуждите на компаниите от групата в България, но и излишният ток да се продава на борсата. Нещо, което ще превърне United Group в интересен играч на пазара и един от големите производителите на зелена енергия.

ФЕЦ „Могила“, който е най-малкия, работи от септември 2024 година. Строителните работи по „Бараково“ са стартирали през декември, като подготовката за изграждането на другите проекти е доста напреднала, а получаването на разрешителни е почти завършено. В ход е и тръжна процедура за ключово оборудване и строителни работи с подбор на всички ключови доставчици, които ще бъдат завършени през първото тримесечие на 2025 година. Очаквания пуск за „Бараково“ е второто тримесечие на 2025 г., а за „Грамада“ – началото на 2026 г. През първото тримесечие на 2027 г. се очаква да стартира и проектът за вятърна енергия, но предвид факта, че такива проекти не са реализирани в България през последните 10 години, може да има и забавяне.

Амбицията на компанията все пак е от 2027 г. тези обекти да осигуряват 160% от нуждите от електроенергия за дейността на групата в България и да задоволяват 65% от общото й електропотребление на Балканите.

Реклама

Прогноза: слънчево и ветровито

Общата инсталирана мощност на проектите ще бъде 124 MW – 72 MW за вятър и 52 общо за трите фотоволтаика. Очакванията са за годишно производство от 310 000 MWh – достатъчно за захранване на над 60 000 домакинства всяка година, показват изчисленията на United Group. Предвижда се и изграждането на система от батерии, което допълнително да оптимизира работата на обектите и да даде възможност за оптималното й използване в часовете с най-голямо търсене или недостиг.

Работещата фотоволтаична централа „Могила“ е с капацитет от 3 MW и е оборудвана с над 4600 двулицеви фотоволтаични панели и 645 W високоефективни инвертори. Слънчевата централа „Бараково“ пък е с инсталирана мощност 8 MW. Третият фотоволтаик – „Грамада“ е с по-голям капацитет – 41 MW, като изграждането му ще започне през първото тримесечие на т.г. Стартът е предвиден за януари 2026 г., става ясно от графика на United Group.

На собствен терен

И трите слънчеви централи се изграждат на съществуващи промишлени обекти, които са собственост на дъщерното дружество на United Group – „Виваком“. Вече е установено дългосрочно право на строеж върху земята в полза на компанията за проекти за слънчева енергия.

Вятърният парк „Кремена“ пък ще бъде построен в близост до Черно море върху земя, собственост на компанията от септември 2024 г. Паркът ще бъде с мощност 72 MW и ще има 15 вятърни турбини с височина 125 метра. Очаква се строителството да започне още през май, а прогнозната дата за влизането му в експлоатация е януари 2027 г.

5 Коментара
  1. д-р Менгеле казва

    По тироида ще ги разпознаете.

  2. Урсула отменя зелената сделка, нашите престъпници си обичат кинтите казва

    Що не си ги строи в Сърбия, ами ни трови и унищожава плодородната зема? Позор за политиците ни, които разрешават такива престъпления. На всичкото от горе и Радев му се радва, като че ли ще му дадат нещо. Престъпници ни управляват и само далавери и милиони ги интересуват, нищо друго…..все някога ще дойде сметката и тогава да му мислят!

  3. Манол Терзиефф казва

    Бай Тръмп ги спира , а този ги започва, напомня за пазаруване на частни фабрики на 08.09.44 г.

  4. Как ще ги стигнем китайците казва

    Хич не се надявай на бай Дончо, същата куха кратуна е кат бай Дън щот кукловодите са същите. Ортаците на Шолак са Сандьо Сорос и онзи, къде беше шеф на ЦРУ, но го изритаха за секс скандал.

  5. АВЕР казва

    Тоя да си ходи у Сърбия да си прави там соларния парк,ние нямаме нужда да се съсипва плодородна земя.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.