Излагацията в УНСС вече минава отвъд всякакви човешки възприятия! Вместо дискредитираният ректор-плагиат проф. Димитър Димитров, за когото Narod.bg писа неведнъж, да скрие в миша дупка незаконните си кадри, той е утвърдил не един, а два незаконни конкурса, в които главни действащи лица са неправомерно получили академична длъжност преподаватели!
На сайта на УНСС са публикувани съобщения за 2 конкурса в Професионално направление 2.1 Филология, за което напомняме, че ВУЗ-ът няма акредитация, следователно няма право да ги провежда.
Единият е с наименование „Съвременен немски език. Специализирана компаративна текстолингвистика“, а за кандидат е посочена ст. пр. д-р Силвия Василева Василева. Част от състава на научното жури обаче направо втрещява.
Като начало за рецензент е поканена печално известната Даниела Кох-Кожухарова, прочула се както с поставянето на оценка без студентът да се е явил на изпит, така и със спорната си професорска титла. Това обаче не изчерпва излагацията – както нейната, така и на ръководството на УНСС.
Само преди седмица Кох-Кожухарова е превеждала от английски език на събитие с международно участие (макар по думите на нейни колеги от УНСС нивото ѝ на английски език да доближава това на Христо Стоичков). Присъствали на въпросното събитие твърдят, че тя е била помолена да превежда и от немски език, но отказала с оправданието, че няма да може да се справи.
Така, значи: Кох-Кожухарова не може да превежда от разговорен немски (което не ѝ пречи да получава социални помощи от германската държава), но може да рецензира научни трудове на немски език. Някой да има обяснение за този природен феномен?
Това не е всичко – сред представилите становища е и проф. д-р Теодора Рупска, която е от съвсем друго професионално направление – 3.8 Икономика, от Катедра „Счетоводство и анализ“ на УНСС. Интересно защо е поканена, но по-фрапиращо е присъствието на доцентката Калина Ишпекова-Братанова. За нея ректорът Димитров се е изцепил пред голяма група хора, че купил делото във Върховния административен съд, за да запази доцентската ѝ титла, отнета от тогавашния образователен министър акад. Николай Денков, чието решение е потвърдено от съда на първа инстанция.
За Ишпекова-Братанова не се знае какво общо има с немския, но за сметка на това е рецензент и на конкурс с наименование „Съвременен английски език (приложно-лингвистични аспекти в специализирания дискурсивен анализ)“. В този конкурс кандидат е ст. пр. д-р Албена Стефанова. Из УНСС е известно, че фалшивата доцентка Ишпекова-Братанова не говори нито правилен английски, нито правилен български, а практикува някаква неразбираема смесица от двата езика. Сега обаче пише рецензия…
Що се отнася до двете кандидатки (Стефанова и Василева), те са известни в университета със скандалното си поведение, вечните конфликти със студенти и с колеги, а за Стефанова не е тайна, че има конфликт и с огромен брой от членовете на Асоциацията на преподавателите по английски език. За Василева се разправя, че в изблик на нервна криза замеряла студент със стол.
В „кюпа“ по неведоми езикови пътища се оказва и друга спонна доцентка – Антония Пенчева, а неясно защо и на този конкурс присъства представител на друго направление – проф. Мария Маркова от Катедра „Интелектуална собственост и технологичен трансфер“ в УНСС. Дали защото въпросната дама е член на Контролния съвет на УНСС?
И въобще, тези хора чели ли са научните трудове на кандидатите, преди да пишат рецензии и становища?
Наскоро на Академичен съвет ректорът на УНСС обявил, че увеличава заплатите на професори и доценти, но няма да увеличи тези на старши преподаватели, асистенти и главни асистенти – „за отмъщение на трите преподавателки, които подаваха сигнали за незаконните конкурси“. Фактите сочат, че две от тях (д-р Мина Хубенова и ст. пр. Албена Макарова) са уволнени именно от Димитров заради това, а третата (д-р Татяна Иванова) няма часове и никой не знае какво се случва с нея. Това е логика – да отмъщаваш на тези, които няма да бъдат засегнати, по начин, който ще засегне десетки други хора.