Бизнесът с лекарствата е съблазнителен. Печалбите са съпоставими единствено с търговията с наркотици и оръжие. Затова и мнозина искат да намерят място на този пазар. От близо 20 г. тече усилено преразпределение и окрупняване при бизнеса с лекарства. Още по-печеливш пък е реекспортът на тези лекарства. Този процес протича и донякъде е предизвикан от засилената намеса на държавата.Един от участниците в този процес е Тодор Дочев – мастит собственик на фармацевтични фирми.
Според справка в Търговския регистър Дочев е активен участник в 7 фирми като едноличен собственик на капитала, действителен собственик, съдружник, управител, член на надзорен съвет, член на управителен съвет и член на съвета на директорите.
Той е съсобственик и в 2 други компании. В първата Дочев се поява на пазара на 06.06.2008 като член на съвета на директорите в „Софарма Трейдинг 2006“, а след това участва и в още 8 други компании.Фамилия Дочеви се асоциират в публичното пространство с голямата верига аптеки „Субра“.
Тодор Дочев е един от основоположниците на концепцията „аптека в мол“. Само в София „Субра“ има близо 40 аптеки, които по правило са с голяма площ.
Общо в страната той има 79 аптеки – на ключови локации с голям поток клиенти и предлагат широк асортимент медицинска козметика и хранителни добавки.
Аптеките „Субра“ функционират търговски и правно чрез „Алта Мар“ ООД – собственост на няколко членове на фамилия Дочеви. Фирмата пък има собственост в 20 други фармацевтични компании.
Предметът ѝ на дейност включва „производство и търговия с промишлени и селскостопански стоки, внос и износ на стоки и услуги, търговско представителство и посредничество консултации, маркетинг и реклама, информационни услуги, сделки с права на интелектуална собственост, участие в други търговски дружества, както и всякаква друга дейност, която не е забранена от закона“.
Внесеният размер на капитала е цели 18 000 000 лева.Впечатление прави и фирмата “Алта Фармасютикълс“ ЕООД, където Дочев е едноличен собственик. Внесеният капитал в нея е в размер на 44 000 000 лева, а като предмет на дейност се посочва: „търговско представителство и посредничество, консултации, маркетинг и реклама, участие в други търговски дружества, производство и продажба на стоки и услуги с изключение на забранените от закона, комисионна, спедиторска, складова, туристическа дейност, както и всякаква друга дейност, която не е забранена от закона“.
Друга любопитна подробност е, че в съдружие с кубинци, испанци и китаец, Дочев има фирма за търговия с пури – „Калиман Карибе“ ООД. В предмета ѝ на дейност обаче се посочва и търговия с благородни метали и недвижими имоти.
Друга, може би неслучайна подробност е, че името му изскача при разкритите агенти на Държавна сигурност: „Тодор Дочев Дочев, роден на 22.06.1959 г. гр. Русе – Щатен служител ДС, ПГУ-Х Със заповед № 636/ 23.08.1989 г. е назначен за разузнавач“.
Как при толкова много аптеки в България има такъв голям недостиг на лекарства и защо някои от тях са в пъти по-скъпи отколкото в други страни на ЕС?
Тайната е в реекспорта. Според източници на mediamall.info в Министерството на здравеопазването Тодор Дочев е едно от главните действащите лица в схема с реекспорт на лекарства. Според информаторите покровителите на Дочев от страна на държавата хич не са случайни.
Всъщност е публична тайна, че има сериозен реекспорт на лекарства от България към Западна Европа. Причината е елементарна.На Запад те са няколко пъти по-скъпи, а “търговците” у нас пък нонстоп се опитват да изкарват пари по тази схема, без да ги интересува дали е задоволен българският пазар.
Големият въпрос обаче е колко е размерът на този бизнес? Никой не може да отговори на него, но според експерти става въпрос за стотици милиони лева годишно. В същото време най-вероятно митниците, НАП и Министерството на финансите разполагат с данни по темата, но пък явно услужливо не желаят да я направят публична.
Според Здравната каса и Министерството на здравеопазването нормалните граници на реекспорта са около 10-15%. От своя страна пък реекспортът на лекарства се влияе от няколко основни фактора. Един от тях са цените на лекарствата, като тези в България са най-ниските от цели 19 страни в ЕС. Влияе и процентът на ДДС, който у нас е 20%, един от най-големите в ЕС, но все пак ниските цени оказват по-голямо влияние.
Незаконната част идва когато даден медикамент се прехвърля от фирма на фирма. Друг фактор е, че при износ ДДС-то от 20%, което следва да бъде заплатено на българската държава, не се плаща, а бива платена ставката на страната, към която са адресирани лекарствата.
Липсата на пълната информация и на санкции за неизпълнение на ангажиментите да подават на информация от субекти, които се занимават с реекспорт, води до тази ситуация – държавата не е в състояние да получи пълната информация и се оказва, че държавните институции нямат силата да накарат съответните юридически субекти да се съобразяват със закона.
От всичко това пък страда българският потребител, който или няма достъп до определен медикамент, защото просто липсва на пазара или пък трябва да плати за него баснословна цена, която някой път достига десетки хиляди левове.
Източниците твърдя още, Дочев освен, че е един от най-мощните играчи при реекспорта на лекарства, бил и активен участник в пазара с хранителни добавки и нелицензирани медикаменти.
Не е нужно човек да е експерт в бранша, за да предположи, че в този случай възможните печалби скачат десетократно, а контролът е почти нулев. Страшното е, ако подобни нелицензирани лекарства се използват в опит за лечение на пациенти, дори деца, както всъщност се твърди от запознатите с драмата.
Реекспортът зависи от управляващите и това говори, че престъпници ни управляват. Толкова престъпна и безобразна политика по отношение на здравето и лекарствата е следствие на депутатите лобисти и собствен медицински бизнес и големите рушвети и комисионни. А ИАЛ просто е заспал дълбок сън на чело с протежето нефелник Богдан Кирилов на коумпираната фармамафиотка Сербезова