Виртуални крави и овце: BG фермерите бият френските по субсидии

0 5 071

България е на едно от челните места в ЕС по подпомагане в сектора на дребните преживни животни, въпреки измамите с виртуални крави и овце. Това признават от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА), чиито представители са били на посещение в началото на октомври на най-голямото европейско изложение за животновъдство, което се провежда във Франция.

Няма правителство от последните три години, което да не вадило на показ схеми за източване на евросредства чрез заявяване на несъществуващи (виртуални) животни, за които фермери тарикати са получавали европейски и национални средства. Поне от 2021 г. досега управляващите в земеделското министерство не веднъж даваха на прокуратурата подобни случаи, но и до този момент краен резултат от тях не е обявен.

„Останахме изненадани от ставката за подпомагане на една овца във Франция, която е около 25 евро, като има и лимит за броя на подпомаганите животни“, доволен е пред Агри.бг съпредседателят на НОКА Симеон Караколев. Той е и един от най-активните земеделски стопани в организирането на протести за по-големи субсидии и държавни помощи за сектора въпреки масовите измами.

Освен това френските животновъди не ползват украински помощи за разлика от нашите. Българските земеделски стопани получават този вид подпомагане вече трета година и дори обявиха отпуснатите от държавния бюджет тази година 660 млн. лв. за „подаяние“.

Близо 80 евро е миксът от субсидии за една овца у нас, показват сметките на Агри.бг. Това е три пъти повече от подпомагането на френските фермери. Например през миналата година украинската помощ за дребните преживни животни у нас е била 70 лв. на глава, обвързаната подкрепа – още 70 лв., освен това има помощи de minimis. А през 2022 г. имаше и ковид-помощ в размер на 30 лв. на овца.

Реклама

От НОКА останали изненадани и от ниските изкупни цени във Франция. Между 1 и 1.10 евро се изкупува литър овче мляко там – почти колкото в България, а агнешкото трупно месо – за 9.5-10 евро на килограм.

Въпреки ниските изкупни цени и по-скромните субсидии, френските стопани могат да се похвалят с по-добри резултати – там рядко готовият продукт струва под 18 евро за килограм, посочва Караколев. Той разказва, че във Франция никой не гледа животни заради субсидията и там подпомагането при дребните преживни животни е само до 100 глави във ферма.

Ключът към успеха е оптимизиране на производствения процес, по-висока производителност и коопериране между стопаните, са разбрали българските фермери от посещението си в няколко френски животновъдни стопанства.

„Френските фермери се стремят да оптимизират производствения процес – няма излишни разходи, самият собственик работи в стопанството, той е и тракторист, и дояч. Колкото може, се минимизира използването на външна помощ. Освен това производителността на животните е много важна. Никой не иска да гледа животно, от което да не получава продукция. Стопаните в млечното направление смятат, че животно с под 280 литра изобщо не е рентабилно“, разказва още Караколев.

При посещението е станало ясно, че във Франция няма ферми без земя и във всяко стопанство с животновъдство се развива и земеделие. Рентата, която плащат за ползване на земя в региона на Централен масив, е 100 -150 евро за хектар. Докато у нас в голяма част от стопанствата фуражът се доставя от трети лица, което води до оскъпяване на процеса. Освен това във Франция всеки фермер участва в кооператив и не се занимава с продажбата на продукцията.

„Като се калкулират множеството подобни фактори, става видно, че животновъдите ни трябва да променят своето мислене за процеса по отглеждане на животни“, посочва Караколев.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.