Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на глас каза това, което неофициално се чува в кулоарите на политиката – че партиите не се интересуват от изборите на 20 октомври, а залагат на вота в САЩ и да раздадат картите на нов, у нас, за което Narod.bg вече писа. Сега, обаче, става ясно, че партиите се готвят за осмия вот през април 2025-а.
Седем пъти правим едно и също. Има поговорка – ако се спънеш веднъж в един камък, но ако се спънеш втори път, значи си глупав.
По този начин Борисов обясни защо ГЕРБ не отговарят на нападките на политическите си опоненти, за да запазят добрия тон и след изборите да се направи правителство, а не ситуацията да е същата като сега и партиите да не могат да си говорят помежду си. С тези обиди в момента никой нищо няма да направи, защото всеки ден темата в парламента е една и съща, добави той.
Дали предупреждението на Борисов за нови избори напролет е пророческо?
От това дали в Белия дом през ноември ще влезе Камала Харис или Доналд Тръмп (как стоят двамата в проучванията – виж по-долу) ще зависи не само новият световен ред, но и пряко какво ще се случи с правителството в България. Основната причина е, че за демократите Балканите са традиционно важен регион, в който те държат САЩ да имат влияние. И са чувствителни към възможните мнозинства, анализира 24 часа.
Докато за републиканците и Тръмп всичко може да бъде прокарано като сделка. Паметливи анализатори припомнят как в края на 2019 г. Борисов издейства Тръмп да спре американските възражения срещу продължението на газопровода за руски газ “Турски поток” през България. Като само 4 месеца по-рано България финализира сделка за 8 изтребителя F-16 срещу 2,2 млрд. лв., платени накуп.
Очакванията днес са, че втори мандат на Тръмп може да е благоприятен за немислими управленски коалиции с “Възраждане” между ГЕРБ и ПП-ДБ. При първото президентство на Тръмп Борисов реално управлява и при първия си пълен мандат като премиер, и то в коалиция с партии като ВМРО и НФСБ, които по идеология не се разминават с “Възраждане”.
През годините, особено в последните 3-4, сме свидетели на не една размяна на реплики между политиците ни в чие посолство се решава българската политика и изборът на правителство. Говореше се включително, че сглобката бе създадена именно след натиск от Вашингтон.
А поведението на партиите в последния месец, след като стана ясно, че се отива на избори, всъщност не говори за желание след 20 октомври да се разплете възелът на кризата. ПП-ДБ не спират с нападките към всички. “Възраждане” са контра и наляво, и надясно и държат на своите референдуми по теми, по които трудно ще намерят допирни точки с останалите. БСП и ДПС пък май са по-улисани във вътрешнопартийните си проблеми. И освен ГЕРБ май нито една формация не показва готовност за реален разговор за правителство след 20 октомври.
Каквито са хората, такива са и политиците. 240 партии има. Ако не могат да си намерят за кого да гласуват, и 250 да станат, пак ще е същото. Аз не ги обвинявам. Упреквам нас, че не предлагаме всички като парламент как да привлечем чуждестранни инвестиции. Остана ни единствено, че имаме по-евтина работна ръка, само че вече и това нямаме. Бизнесът вкарва от Тайланд, Узбекистан, Дагестан, къде ли не, а като минавам покрай кафенета и ресторанти – всичко е пълно, коментира още Борисов в четвъртък.
Парламентарните сили да мислят за вариант за премиер като италианеца Марио Драги, предложи пък съпредседателят на “Продължаваме промяната” Кирил Петков, който призна, че в този формат на парламента партиите си нямат доверие.
“Икономист”: Тръмп и Харис с равен шанс да спечелят, но в момента демократката води
Камала Харис има 52% шанс да спечели изборите в САЩ, но всичко може да се промени със забежителна скорост до ноември. Тази констатация прави списание “Икономист” в своя прогноза за битката за Белия дом.
Изданието твърди, че с включването на демократката на мястото на Джо Байдън президентската надпревара тотално се е преобразила. Докато Харис трупа точки със зашеметяващ старт на кампанията си, на републиканците им е трудно да се приспособят към новата реалност. Според информацията вицепрезидентката рязко е подобрила позицията си в ключови за изборите щати като Мичиган, Пенсилвания и Уисконсин. Моделът на “Икономист” за прогноза на резултатите ѝ дава 52% шанс за победа. Констатациите са в съответствие с тези на друг модел за прогнозиране на Нейт Силвър, смятан за гуру на изборната статистика. Въпреки всичко от списанието смятат, че по-малко от три месеца до изборния ден надпреварата е отворена.
Малките промени между сега и ноември могат да наклонят везните в едната или другата посока, отбелязва “Икономист”, като припомня как Тръмп е имал по-добра позиция, когато кандидат на демократите беше все още Байдън. Списанието допълва, че напоследък добрите новини са изцяло в полза на Харис заради енергията на нейната кандидатура, както и от редица непредизвикани грешки от Тръмп. Бившият президент не помогна на кампанията си, като например безпричинно нападна популярния републикански губернатор на Джорджия или постави под съмнение етническата принадлежност на съперничката си през ноември.
Но би било наивно да се предположи, че настоящият импулс на Харис, колкото и впечатляващ да е, ще я отведе чак до Белия дом, допълва “Икономист”. Републиканците със сигурност ще засилят атаките си срещу нея, особено по въпроси като имиграцията и инфлацията, където тя е особено уязвима. Тръмп пък ще има възможност да се изправи лице в лице с нея в поне един дебат следващия месец, който може да се окаже решаващ за победата му.
Друго изследване пък показва, че вицепрезидентът на САЩ води или се изравнява с Доналд Тръмп в шест от седем ключови щата. Кандидатът на Демократическата партия Харис води пред републиканския в Пенсилвания, Мичиган, Уисконсин, Северна Каролина и Аризона и си делят поравно процентите в Джорджия, докато милиардерът води в Невада.
Западни медии отбелязват, че Харис все пак има крехка преднина от 48% срещу 47% в тези щати в двубоя с Тръмп. Пет процента от анкетираните казват, че не са решили или не биха гласували.