СКАНДАЛ! Прокурорски схеми по делото за разстрела на Любо Полицая, ето замесените

0 12 163

Същинска прокурорска мрежа от лъжи и обвързаности лъсва по делото за убийството на емблематичния за подземна София гангстер Любомир Иванов – Любо Полицая. Бившият служител на МВР, по-късно избрал „тъмната страна”, бе убит на 25 март 2022 г. в столичния ж.к. „Лозенец” с два изстрела след дълго боричкане с килъра под „окото” на охранителна камера.

Подсъдими за покушението са Кристиан Илиев, обвинен като извършител, и Боян Табаков – помагач. След като през януари 2024 г. Софийска градска прокуратура внесе обвинителен акт срещу двамата, сочени за автори на покушението срещу бившия началник от СДВР, делото още не е минало разпоредително заседание.

Понастоящем процесът е разпределен на бившата следователка и сега съдия Ани Захариева. Не е известно до момента тя да е взела решение да се отведе от разглеждане на казуса, но това е силно вероятно предвид близките колегиални и приятелски отношения на Захариева с един от поверениците по делото – адвокат Петър Чалъмов.

По времето, когато Захариева е част от държавното обвинение, Чалъмов е заместник-районен прокурор на София и двамата работят заедно по множество дела. Жената, с която той живее на семейни начала, пък е колежка на Захариева в съда, откъдето тръгва и дружбата между двете юристки.

Предходните пет съдебни състава, на които делото беше възложено, се отведоха от участие или поради съмнения за липса на безпристрастност, или поради интензивни контакти от служебен и личен характер в битността им на прокурори и следователи с убития Любомир Иванов в минали години.

Двамата обвинители по делото – бивши колеги с Любо Полицая

По подобен начин стоят нещата и с наблюдаващите прокурори по делото – Илиян Банков и Детелин Георгиев. Първият е бил част от дознателския състав на столичното 2-ро РПУ, по времето, когато Любомир Иванов е началник на сектор “Криминална полиция” в Районното. Двамата буквално ежедневно са работили като част от разследващ екип по дела, което предполага най-малкото близки професионални отношения, а те от своя страна обосновават съмнения за липса на непредубеденост и безпристрастност.

Сходна е и ситуацията с бившия главен разследващ полицай на 04 РУ СДВР и настоящ прокурор от СГП Детелин Георгиев. Той има дългогодишно лично познанство с убития, а съпругата на Георгиев – също разследващ полицай, е била пряко подчинена на Любомир Иванов по времето, когато той е бил заместник-началник на Първо РПУ в София.

Името на Георгиев нашумя наскоро покрай разследване за руско влияние в българската прокуратура и за инструктаж на наши прокурори под формата на обучения в Москва.

Детелин Георгиев е сред фаворитите на бившето ръководство на прокуратурата и МВР, като дори през 2019 г. получава награда за “постигнати резултати по знакови разследвания” от тогавашния вътрешен министър Младен Маринов и заместник-главния прокурор Иван Гешев.

Това, че именно Банков и впоследствие Георгиев като подпомагащ прокурор работят по делото, по което обвиняем допреди да бъде разстрелян бе и висаджийският бос Красимир Каменов – Къро, подклажда слуховете, че не Боян Табаков и Кристиан Илиев са убийците на бившия полицай, а че те са просто удобни обвиняеми.

Още повече, че добавянето на втори прокурор по делото в лицето на Детелин Георгиев е направено по лично разпореждане на заместник-градския прокурор Божидара Ганева. Тя е съпруга на вече покойния бивш административен ръководител на Софийската апелативна прокуратура Радослав Димов.

Анонимен свидетел по прекратеното от Софийската градска прокуратура разследване за упражняване на натиск над магистрати от изчезналия Пепи Еврото твърди, че лобистът получил сумата от 500 000 лева за воденето на делото в сегашната му насока, довела впоследствие до повдигане на обвинение на Красимир Каменов – Къро.

Според свидетеля активно участие в тази корупционна схема има именно Божидара Ганева и бившето висше ръководство на държавното обвинение.

Свидетели масово се оплакват от натиск и се отричат от показанията си

Данни за оказван натиск върху свидетели и избирателно провеждане на разпити има в множество молби по делото, оставени до една без уважение от обвинителите Банков и Георгиев.

Сред по-интересните лица, изявили желание да свидетелстват, е Камелия Бикова, съпруга на единия от безследно изчезнали братя Византийци.

Готовност за разпит е изразила и Гергана Първанова, която е дългогодишен счетоводител на Къро и твърди, че по указания на Къро тя, заедно с Любо Полицая и неговите доверени хора Боян Табаков и Кристиан Илиев, е разкрила мащабна схема за ощетяване на бизнеса на Каменов.

Според съдържанието на молбата в дъното на схемата стои Филип Стоянов – Фичо. Той пък е дясната ръка на Каменов, но влиза в остър личен конфликт заради жена с Любо Иванов и това едва не му коства живота. През 2021 г. Фичо е причакан пред гаража на дома си в столичния комплекс “Макси” и пребит с тръби. Черепът му е буквално помлян и само чудото помага на лекарите от болница “Света Анна” да го върнат към живот.

Филип Стоянов е и човекът, който записвал разговорите си с боса на ВИС за „държавния преврат”, които последствие предаде на главния прокурор Иван Гешев. По-късно именно въз основа на тези записи Къро стана мишена на държавното обвинение, а малко по-късно висаджията и семейството му бяха екзекутирани в ЮАР.

По делото показания дава и първата съпруга на Каменов – Светлана.

Обвинителната теза се крепи и на думите на други две знакови лица от подземния свят – Ивайло Серафимов и Цончо Ненов. Както Серафимов, така и Ненов са особено близки до тезите на прокуратурата по множество знакови дела, като на улицата всеки от тях се хвали със сериозно покровителство от страна на големи шефове в МВР – Серафимов с шефа на отдел “Убийства” в ГДНП Михаил Наумов, а Ненов – с шефа на отдел “Контратерор” в ГДБОП от близкото минало Валентин Цоновски.

За Филип Стоянов – Фичо има оперативни данни, че е вербуван за нещатен сътрудник лично от бившия шеф на Дирекция “Вътрешна сигурност” в МВР Стефчо Банков, брат на арестуваната вече бивша шефка на Агенция „Митници” Петя Банкова. Публична тайна е неприязънта между Банков и Иванов през годините, която кулминира през 2020 г., когато кумът на Любо Иванов – Ивайло Спиридонов, напусна шефския пост в ГДБОП. Формално оставката му дойде ден след ареста за корупционни практики на служители отдел „Наркотици“.

Реклама

Според запознати реалната причина Спиридонов да напусне системата е разбиването на фабрика за цигари в Софийска област на Къро и Любо Полицая, която Спиридонов не само е пазил, но и в която е участвал като съдружник с определен процент.

Фабриката е разбита именно след като местонахождението ѝ е издадено на “Вътрешна сигурност” от Филип Стоянов, който проследява автомобила на Иванов чрез тракер.

Мотивите на другите двама свидетели Серафимов и Ненов са по-скоро от бизнес естество. Това се потвърждава и от изтеклите през 2023 г. в медиите записи от разговори на Серафимов с Къро, в които свидетелят на обвинението надълго и широко се оплаква от битието си на дежурен свидетел и обяснява, че не желае са участва “в тоя панаир” и че е дал лъжепоказания, които “няма да хванат дикиш в съда”.

Цончо Ненов, който се прочу като основен свидетел по делото „Килърите“, е сочен за много близък до подземния бос Христофор Аманатидис – Таки, с когото пък Каменов от партньор и близък приятел се превърна в смъртен враг, като различни източници твърдят, че през ноември 2022 г. Къро свидетелства в Швейцария заедно с Любена Павлова срещу бившия си ортак.

През 2023 г. и Серафимов, и Ненов депозират молби до прокуратурата, в които се отричат от дадените до момента показания, които определят като неверни. Държавното обвинение упорито игнорира и техните молби.

Друг от свидетелите – Любен Василев, се оплаква, че е бил притискан от прокурор по делото да даде показания срещу Табаков и Илиев, като единствен начин да получи обратно луксозния си автомобил, иззет за нуждите на разследването през 2022 г. След като не угажда на капризите на държавното обвинение, Василев губи автомобила си, който е оставен с години на паркинга на СДВР, докато – по думите му – други два иззети по делото автомобила са върнати на собствениците им.

Множество компромати и една криптокралица за разкош

При убийството на Любомир Иванов – Любо Полицая ченгетата намират множество вещи и предмети, които събуждат интерес. Освен масонски атрибути от ложа, в която членуват редица високопоставени магистрати и изявени политици, сред личните вещи на убития са множество сим-карти, полицейски доклади за обвързаности на висши полицаи с лица от криминалния контингент и справка за съдбата на издирваната криптокралица Ружа Игнатова.

Източници от ъндърграунда твърдят, че основателката на понци-схемата за 8 милиарда евро OneCoin потърсила закрила при Красимир Каменов – Къро, който обаче не бил заинтересован от дългосрочно сътрудничество помежду им, фокусиран върху приходите от светлия си бизнес.

Все пак Каменов приел на съхранение известно количество биткойни, за които разследващите в ЮАР твърдят, че са търсени от нападателите в имението в баровското предградие Константия на 25 май 2023 г., когато гангстерът бе показно застрелян.

По информация на източници криптовалутата е била изнесена от ЮАР година по-рано, когато до Кейптаун пътува протежето на Любо Полицая – Боян Табаков. 

Именно тук е слабото място на обвинителната теза срещу останалите двама живи подсъдими по делото за убийството на бившия полицай. Дори да отрича факта на близките отношения между Иванов от една страна и Табаков и Илиев от друга, държавното обвинение не дава логично обяснение как така хем службите са имали трима агенти при Красимир Каменов – Къро, хем са „проспали“ поръчителството и екзекуцията на Любомир Иванов.

Практически в подобна ситуация има само две хипотези. Първата е, че не обвиняемите Каменов, Илиев и Табаков са отговорни за убийството на Любо Полицая. Втората е, че МВР и в частност висшето ръководство на поне две служби в министерството им е съучастник, защото са имали информация за подготовката на убийството, но не са го предотвратили.

Неизяснен остава моментът какво е правил през ноември 2022 г. Каменов в Швейцария и съдействал ли е той на чужда правителствена служба, както твърди бившият собственик на асансьорните заводи “Изамет” Илия Златанов. Давал ли е показания Къро и те свързани ли са били с дейността на Ружа Игнатова. Ако Каменов е давал показания в тази насока, то тогава е напълно обяснимо обръщането на дългогодишния му верен човек Филип Стоянов срещу него самия.

Повод Фичо да се обърне срещу Каменов е спретнатото от Любо Полицая с помощта на Табаков, Илиев и Първанова и с благословията на Къро ревизионно производство срещу Стоянов, стартирало именно с контактите на бившия полицейски шеф. В рамките на тази ревизия НАП налага санкция на Стоянов като физическо лице в размер на над 4 милиона лева, като глобата е потвърдена и от съда. Този мотив сам по себе е достатъчен човек да се постави в услуга на определени кръгове. Факт е, че Фичо впоследствие прави многократни опити да се отрече от показанията си, именно с твърдения за оказван му натиск.

Съдебна фаза, ново начало и един вероятно умишлен палеж

След като делото влиза в съдебна фаза, първоначално то е разпределено на съдия Костадинка Костадинова. Дамата е родом от Видин, където е работила дълги години като разследващ орган. В дунавския град е роден и живял в ранните си години и Красимир Каменов. Потвърждавайки думите на бившия премиер Иван Костов, че в малка България всички са братовчеди, се оказва, че защитата на Табаков в миналото е представлява интересите на племенница на съдия Костадинова.

Поне до такава информация достига повереникът на съпругата на Любо Иванов – Екатерина Ковачева, който на това основание прави искане съдия Костадинова да се отведе от делото. Което и се случва. Докато се чака съдебният процес да тръгне по същество, животът на участниците в него продължава.

Боян Табаков наследява част от бизнеса с паркинги на покойния Къро. Кристиан Илиев, когото приживе Любо Иванов превръща в свой любимец и обсипва с подаръци, се жени и става баща.

Екатерина Ковачева с явен афинитет към престъпни босове от ВИС, тъй като преди да стане интимна с Любо Полицая, е била дългогодишна приятелка на взривения през 2002 г. Димитър Димитров – Маймуняка, също обръща нова страница. Към днешна дата вдовицата на Любо Полицая като че ли напълно го е прежалила и се радва на ново начало.

В социалните мрежи дори е публикувала информация, че е сгодена за новия си приятел. На фона на тези щастливи събития някак изневиделица дойде новината, че на 28.07.2024 г. конефермата й в с. Войнеговци, подарък от покойния й съпруг, е била опожарена. Бивши колеги на Иванов коментират, че случилото се е като възмездие от оня свят за Екатерина, която по принцип била шавлива и именно по тази причина често между двамата е имало скандали. Последният такъв бил малко преди смъртта на Иванов, когато с поставен на колата ѝ GPS и с помощта на Кристиан Илиев бившият полицай хванал благоверната си в крачка.

Това не единственият палеж в хода на това разследване. През 2022 г. неизвестни лица подпалват в центъра на София колата на един от защитниците на двамата обвиняеми. Основният мотив, по който работи МВР тогава, е “сплашване”.

Разбира се, тези две посегателства не могат да се сравняват с трагедията, която сполетя семейството на третия обвиняем по делото Красимир Каменов – Къро, чиято съпруга Гергана също бе покосена от куршумите на неизвестни убийци, заедно с гувернантката и бодигарда на семейството.

История, достойна за екранизация

Криминалните сюжети около Къри и Любо Полицая са достойни за екранизация. Историята на този случай е не по-малко интересна от хронологията на последните събития около обявения за “кокаинов крал” Евелин Банев – Брендо, който през 2015 г. дори публикува автобиографичен роман, озаглавен „Съзирам душата на България“.

Ако някои от героите в този сюжет притежава писателска дарба, то събитията дотук му поднасят суров вариант на криминален-шпионски трилър, в който съспенсът не те оставя да си починеш дори за миг. Сценарий, в който обаче героите са реални, а капаните на прогнилата ни правоохранителна система опустошават съдби.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.