Кандидатите да проектират, изработят оборудването и построят ядрени мощности на нова площадка в АЕЦ „Козлодуй“ по технологията AP-1000 на американската компания „Уестингхаус“ (Westinghouse) могат да заявят своя интерес до 17 часа на 2 февруари 2024 г. пред проектната компания „АЕЦ Козлодуй Нови мощности“. Това става ясно от обява на дружеството, публикувана на 19 януари на сайта на дружеството и цитирана от „Капитал“.
Процедурата е стартирана в изпълнение на решението на парламента от 18 декември 2023 г., което прие конкретен и детайлен график за реализацията на проекта от държавата. Именно там датата 2 февруари 2024 г. е записана като срок за начало на преговорите в потенциалните кандидат-строители.
До участие в процедурата не се допускат руски компании или такива с руски капитали, изрично е посочено в обявата. Проявилите интерес ще бъдат проверени дали покриват предварителните финансови и технически критерии. Които отговарят на изискванията, ще бъдат включени в шорт листа и ще бъдат поканени да подадат своите обвързващи оферти. Този етап от процедурата донякъде ще зависи от проучването, което „Уестингхаус“ прави за построяването на VІІ блок на ядрената ни централа с опция и за още един реактор, тъй като това е по-оптималният и по- ефективен вариант.
Възложителят си запазва правото да прекрати по всяка време процедурата, без да носи отговорност за щети пред участвалите в нея.
От кандидатите се изисква да имат задълбочени познания и опит в проектиране, изграждане, доставка и въвеждане в експлоатация на ядрени блокове. Те трябва да са построили и пуснали поне два ядрени блока, както и в последните пет години – 2018-2022 г. да имат нетна печалба и оборот над 6 млрд. щатски долара.
Консорциум между „Уестингахаус“ и бъдещия строител
Според одобрения от парламента график до 30 април 2024 г. трябва да е избрана фирмата строител, която ще влезе в консорциум с „Уестингхаус“ и с него вече да се подпише договорът за изграждането на новата ядрена мощност. Участниците в консорциума строител ще си разпределят отговорностите за проектирането, изработването на оборудването, доставката и инсталирането му, но българската проектна компания възложител ще контролира изпълнението на ниво консорциум.
Дейностите по изграждане и монтаж/монтаж, въвеждане в експлоатация и стартиране на новите реактори ще са бъдат фиксирани в отделен документ, който обаче ще е част от общия договор между „АЕЦ Козлодуй Нови мощности“ и консорциума с участието на „Уестингхаус“.
Партньорът трябва да бъде одобрен и от американците
Изборът на строителя до голяма степен ще зависи и от самите американци, защото те трябва да имат доверие на партньора си, с когото ще споделят чувствителна техническа информация, обясниха запознати с процедурата. „Уестингхаус“ има подписани подобни договори за строежа на ядрени централи в Полша и Чехия съвместно с американската „Бехтел“ (Bechtel). Други нейни партньори в европейски проекти са били „Хюндай“ (Hyundai) и „Ансалдо“ (Ansaldo).
Засега все още няма нито едно заявление за интерес, но до крайния срок за индикиране на такъв има още време.
Графикът за определянето на строителя е съобразен и с приключването на предварителния инженерингов анализ за един нов реактор AP-1000 на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ при максимално използване на наличната там инфраструктура.
По договор той трябва да е готов до края на март 2024 г., но „Уестингхаус“ има готовност да го предаде в началото на март. Той ще даде вече прогнозната цена за една или две мощности.
В края на декември от енергийното министерство обявиха, че се стремят към цена от 6 млрд. евро за всеки от блоковете, ако са два – 12 милиарда евро, но предстои да се види какво ще покажат разчетите на американците. За сравнение през 2014 г., когато отново имаше подписано споразумение за строеж на VІІ блок на АЕЦ „Козлодуй“ по технология AP-1000 цената му беше 7.7 млрд. долара.
Договор през септември 2025 г.
Самият договор за проектиране, изработване, доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация обаче се предвижда да бъде подписан до началото на септември 2025 г., докогато вече трябва да е взето и крайното инвестиционно решение за строежа на единия или двата нова блока.
Паралелно трябва да е завършено и финансовото структуриране на проекта и осигуряването на кредитите за него, предвижда още приетият от депутатите график.
За реализацията на ядрения строеж в началото на януари 2024 г. – както предвиждаше и парламентарният график, бяха наляти 1.5 млрд. евро от собственика на ядрената централа – „Български енергиен хорлдинг“, като увеличение на капитала на АЕЦ „Козлодуй Нови мощности“. Правителството пък заложи в тазгодишния бюджет държавни гаранции за кредити до 3 млрд. лв., които може да се теглят за изпълнение на ядрения строеж.
В изграждането на новите ядрени мощности ще бъдат въвлечени и български фирми.
През октомври 2023 г. „Уестигнхаус“ подписа меморандуми с пет български компании за подобно сътрудничество. Дружествата „Оскар-Ел“, „Главболгарстрой“, „ЕНПРО Консулт“, „ЕнергоСервиз“ и „И Кю И България“ ще се включат в проекта с производството на ключови компоненти, включително системи за контрол и управление, системи за радиационен мониторинг, както и предоставяне на различни инженерни, консултантски и строителни услуги.
УРОДЛИВИ МАНГАЛИ!!!
Хора, чували ли сте за аналог на виаграта, който е 3 пъти поефективен и напълно безопасен на всяка възраст, а и лекува мъжки болести. Лично го тествах и сега го препоръчвам на всички, мега готино нещо е, прочетете сами какво може:–– https://do.my/xbio