Десетки милиони ще струва на бюджета ни решението на България да приеме влизането в Шенген по въздух и вода. Според източници от изпълнителната власт няма проблем с тези пари, защото ползите ще бъдат за повече, но държавни служители от високите нива вече трескаво започват подготовка за връщането на мигранти у нас, което е спорният момент в ситуацията.
Точно за настаняването на мигрантите и интеграцията им в обществото ще са нужни средствата, които се очаква да се отпуснат от бюджета извънредно.
Вече се оглеждат и сгради, в които да бъдат настанявани на първо време. Някои от тях се нуждаят от спешен ремонт, за да осигурят елементарни условия за живот. Със сигурност мигрантите ще бъдат разселени на различни места в страната, за да няма струпване, научи „Филтър“.
Експерти от различни министерства са предложили и имоти с отпаднала необходимост към Министерството на отбраната да се превърнат в резервни общежития, защото тези на Агенцията за бежанците са почти пълни и не могат да поемат очакваните 6619 души.
Всички те са регистрирани като мигранти в България, но след това са избягали в Австрия, която изтъргува връщането им по Дъблинското споразумение, за да ни пусне в Шенген по въздух и вода.
6619 души е населението на малък град. Толкова България се е съгласила да приеме обратно. Според споразумението Румъния ще си върне само 1274 мигранти, избягали в Австрия от нейна територия. Всъщност Австрия е отправила искане до България да приеме обратно 9196 бежанци от Сирия и Афганистан, но бройката е намалена с една трета при преговорите.
Заради очакваното връщане на бежанците правителството вече предложи и промяна в закона, който урежда пребиваването им у нас. Според промените те ще получават семейни помощи и ще бъдат включени в програмите за интеграция на общините. Децата им ще имат право на безплатно образование. Законът трябва да бъде променен и да влезе в сила до 31 март, когато България ще влезе в Шенген.
Предвижда се всички да влизат в регистъра на Държавната агенция за бежанците, до който ще имат достъп от ДАНС и МВР. Големият проблем остава с разпознаването на мигрантите, защото повечето не носят документи и се вписват с данните, които самите се посочат, но доколко са истина, никой не знае.