Редакцията на Narod.bg предоставя право на отговор на експерта Венелин Барбутов, част от колектива, разработил транспютърните платки и локалните мрежи за развитието на българската изчислителна техника във връзка с наша публикация, озаглавена „Стив Джобс от Правец: Как окрадохме Apple и напълнихме света с вируси”.
Публикуваме пълния текст без редакторска намеса, за да може читателите да си съставят адекватно мнение за този слабо известен момент от новата българска история – влизането в ерата на компютрите и кой кой е в цялата игра:
Уважаема редакция на сайта Narod.bg,
Пиша ви по повод на статията “Стив Джобс от Правец: Как окрадохме Apple и напълнихме света с вируси” от 2.01.2024 г. В статията се излагат много от клишетата на старата комунистическа номенклатура – просто прегледайте книгите на Милена Димитрова, Кирил Боянов, Боян Цонев. Същите глупости! Нямам за цел да засегна когото и да било, но трябва да започнем да казваме нещата с истинските им имена.
Миналата година излезе книгата на Боян Цонев, бивш директор на 2-ра Дирекция на ЦИИТТ (Външни Запаметяващи Устройства) със заглавие “Спомени за Запаметяващи Устройства”. Изпращам ви рецензията на книгата, която изпратих на издателство Изток-Запад. Надявам се да ви даде отговори на някои въпроси.
Kогато пишете за компютърна техника имайте предвид, че трябва да сте много добре запознати с историята на технологиите и в частност с историята на компютърната техника. Казано по друг начин трябва да боравите само с доказани факти – научни публикации, доклади на разузнавателни служби, доклади на митнически служби, съдебни документи, патенти и т.н.
В статията се оценява магистърска теза на Евгени Кандиларов от 2003 г. като най-завършеното и подробно изследване по темата. Г-да, това е магистърска теза на студент – никакво изследване, каквото са му казали, каквото е прочел, това е написал. Целият този “икономически анализ” го дъвчем от 35 години – за колко много милиарди рубли сме продали стока на руснаците, но никой не коментира последиците от технологичната контрабанда, нито много милиардния държавен дълг в долари натрупан за да докара тези “приходи”. Никой у нас не е анализирал правната, политическата и нека да го наречем, военната подготовка (подготовката на разузнаването) за създаване на високо-технологични отрасли на икономиката въз основа на технологична контрабанда.
Как набутаха цялото общество в тази технологична контрабанда, превърнаха нашите инженерни кадри в технологични мутри и на практика унищожиха поне 4 поколения инженерни кадри във всички отрасли? Как проспаха структурната промяна на собствеността в света? Как създадоха дисбаланс в икономиката и как същата тази икономика беше неспособна да съществува в пазарни условия?
Япония … любима тема на старата комунистическа номенклатура в България. Целта е да се прокара идеята … видите ли, всички крадат и няма нищо лошо да се краде … трябва да се започне от някъде! В статията пише:
“Япония не е толкова стриктна, колкото САЩ и на практика води своя независима политика в това отношение, както ще си проличи и през 80-те години, когато Toshiba продава критично важни технологии на СССР, при това за военни цели.”
Първо, как Япония води независима политика когато е победена страна и за капак с американски военни бази в страната т.е. окупирана. Американските военни и разузнаване официално присъстват в страната и Япония е под постоянно наблюдение.
Второ, това изречение е полу-истина (нали знаете старата еврейска поговорка, че всяка полу-истина си е чиста лъжа) защото няма една дума за втората част на скандала “Toshiba-Kongsberg” (износ на високо-технологични фрези, с които руснаците намалиха допуските и направиха двигателите на подводниците по-тихи) – двете ефективни 10-годишни присъди за технологична контрабанда на управленски кадри от средно ниво, които са издадени в резултат на съдебното дело в Япония т.е. правиш контрабандна доставка и ако те хванат лежиш независимо дали контрабандата е за съюзник (Джонатан Поралд) или за противник (Томас Патрик Кавана).
В това отношение ви препоръчвам да прочетете историите на тези двамата … Томас Кавана (Thomas Patrick Cavanagh) и Джонатан Полард (Jonathan Pollard), и двамата с доживотни присъди. Искам изрично да подчертая … за високо-технологична контрабанда максималната присъда в САЩ е смърт. Това е урок, който е крайно време в България добре да се научи!!!
Колко българи от средния управленски персонал има осъдени за технологична контрабанда? Как това е свързано със създаването на мутренска технологична култура в България? Как тази мутренска технологична култура се проявява днес? Има ли този манталитет връзка със състоянието на обществото днес? Според мен, има. Да спрем до тук.
“Японците си затварят очите …” цитирате Евгени Кандиларов. Задавали ли сте си въпроса защо японците ни продават лиценз за Fujitsu 230 model 30 през 1966 г.? На този въпрос можете да отговорите само ако знаете малко история на технологиите. Какво става през 1964 г.? Четете рецензията на стр.17 … IBM 360, първият компютър с логически елементи т.е. интегрални схеми с ниска степен на интеграция. Този компютър изчерпва функцинално цялата компютърна индустрия към момента защото до тогава всички машини са транзисторни. В резултат на този компютър СССР променя цялата си технологична политика и възниква цял нов отрасъл … микроелектроника. Четете рецензията на стр.16 и т.6 “Съвместимост”…
Така че, японците си правят тънката сметка, че Fujitsu 230 model 30 е функционално изчерпан, т.е. “obsolete” и решават да изтупат чувала за последно … при какви условия? Да се произведат 20 машини за вътрешна употреба т.е. става въпрос за остаряла машина и тежки лицензни условия без печалба, а не за затваряне на очи. Някой български “специалист” го е “обяснил” на студента и той го е написал. Това е нагледен пример за неадекватно тълкуване на фактите – толкова много примери има!
Защо ви казвам това … задайте си въпроса кой нормален производител ще ти разреши да правиш безконтролна замяна на транзистори (издадено е такова разрешение) на нова, конкурентно способна, лицензна машина? Отговорът е – никой! Защо го правят японците – не защото ни обичат, а защото за тях Fujitsu 230 вече пари не струва. Защо пари не струва? Какво се появява през 1965 г.? Появява се пазарът на IBM съвместимите машини! И коя японска фирма е в този пазар? Четете рецензията … там е спомената.
Руснаците искали ICL … нова порция глупости (мисля, че идват от Огнян Дойнов, един от “светата тройца” – Дойнов, Марков, Димитров) … поне вижте Уикипедия … ICL е създадена през 1968 г. след сливане на три фирми. Какво произвежда ICL през 1969-а година … лицензираната IBM съвместима машина Spectra 70 на RCA, известна че е съвместима, ама не съвсем. Толкова ли глупави мислите, че са руснаците да се занимават с копиране на лиценз на IBM съвместима машина т.е. да копират трета ръка машина? Четете рецензията на стр. 17 за проф. Едсгер Дийкстра.
Единната Система не е само IBM за големите машини, а и DEC за мини машините. Препоръчвам ви мемоарите на Сребрю Сребрев … източникът е в рецензията.
Иван Попов – никой не казва, че Иван Попов е бил срещу Единната Система и човекът се е опитал да постави България в най-изгодна ситуация в момента. Много добре е знаел, че Единната Система стимулира икономически практики, за които в условия на отворен пазар се съди – монополизъм и договаряне на пазарни цени. Пример, заинтересувайте от делата RAMBUS срещу SIEMENS, RAMBUS срещу MICRON и RAMBUS срещу HINIX и последиците от тях. В резултат на какво се появява тази Единна Система? Никой не знае … в резултат на 23 конгрес на КПСС. Това също е описано в рецензията …
Българската електроника следва трите финансови кризи на комунизма … четете трилогията на БНБ.
Правец … създаването на Правец също е свързано с Toshiba – в периода март-април 1984 г. шест (6) японски инженери тайно подготвят приборостроителния завод в Правец за производство на персонални компютри по договор с ДС – за това нещо пише “24 часа”. Може да се докаже, че това са били инженери на Kabushiki Kaisha Toshiba.
Спирам до тук защото продължението на тази история е много грозно. Да създадеш такъв завод на село, без традиции в компютърния отрасъл, без необходимия човешки потенциал, без необходимата инфраструктура, далеч от транспортните хъбове, да купуваш елементите и платките с долари и да продаваш готовата продукция в рубли е кретенизъм за да не кажем национално предателство.
Никой не споменава какъв е дела на Правец за увеличаване на държавния дълг от 4 милиарда (пиша по памет) през 1984 г. до 11.5 милиарда през 1989 г. Дори кутиите на Правец бяха крадени (кутията на Правец 16 с двата бутона отстрани беше кутия на тайвански компютър, който беше внесен в ЦИИТТ). Единственото, с което БАН/Правец може да се гордее е ИМКО 1 и нищо друго.
Разработката на Правец не беше в Правец, а в БАН и после в ИМПТ. Марангозов беше до зала Универсиада, Николай Илиев, Йордан Кисьов и Тошко Станчев на 4-ти км., до стадион “Академик”, Боянов беше в ИМПТ. В Правец имаше нещо малко, както се казва днес, на терен и сглобяваха. Сглобиха Juko – събраха тайвански платки и ги продаваха като Правец 16. Та колко долара (тогава конвертируема валута) платиха за тези комплекти и за колко рубли (тогава неконвертируема валута) ги продадоха? Във вестниците това беше представено като “голям успех”! Полезно е да се разбере патентното дело Apple срещу Franklin Computers и последиците от него за да разберете стойността на Правец. С Правец стана това, което стана с Franklin Computers. Четете рецензията …
Вирусите … ненужни приказки на женския пазар. Българската електроника се срина за три месеца през лятото на 1990 г. Електрониката, Машиностроенето и Химическата индустрия заеха огромна част от работната сила на страната без да генерират права за производство на промишлени стоки т.е. без да генерират интелектуална собственост … и за това четете в рецензията. В резултат на това баланса производство-услуги беше нарушен и когато икономиката се срина хората заети в производството останаха на улицата, стегнаха багажа и потеглиха всеки да търси късмета си и да се оправя сам – 2,5 милиона емигранти!
Явно, помните доклада на Ран-Ът … помните ли какво написаха … българската икономика (към 1990 г. – моя бел.) има капацитет да изхрани 5.5-6 милиона души. Какво значеше това … 2,5-3 милиона от нас бяха излишни. Е, времето го доказа. Какво друго казаха Ран и Ът … създайте стокова борса и сложете всички държавни предприятия на борсата. Как реагираха комунистите … а-а-а, тия искат да ни ограбят.
Затова днес си имаме олигархия все от “наши хора”, всички свързани с комунистическата партия. Казано по друг начин, комунистическата мегаломания и малоумие за производство на високо-технологична контрабандни стоки за един клиент (!!! 1 клиент – СССР) извади икономиката от баланс и след това доведе до демографска криза. Какво общо има един или няколко вируса, писани от някой за да си задоволи егото с трагедията, която комунистите ни спретнаха?
Имаше ли начин нещо да бъде спасено? Отговорът е – Не! И това е свързано с посещението на Държавният Секретар по Отбраната на САЩ Каспър Уайнбъргър в България от 29 септември, петък до 2 октомври, вторник 1986 г. и операция “Exedus” – четете рецензията. За 35 години никой не “помни” това, пълна амнезия, нито дума и „анализи“ колкото искате, все от „специалисти“! Накратко, българската електроника е затворена за технологичен бандитизъм, като цех за фалшиви цигари.
Накрая бих ви препоръчал да четете историята на чумата от 14-ти век. Историците твърдят, че България губи 40% от населението си и … губи държавността си. Същото става и с Византия. Та какъв е извода? Изводът е … имаш хора, имаш възстановяване … нямаш хора, нямаш възстановяване.
Затова най-важното е да пазиш хората!!! След комунизма 1/3 от нашия народ бяха принудени да напусне страната и това не се споменава от бившите комунистически гаулайтери, доносници, агенти и административни величия, накратко … от бившия комунистически слугинаж, същият този слугинаж децата и внуците на който сега обслужват американците.
А, със здраве и Честита Нова Година! Венелин Барбутов
Дайте го тоя Барбутов насам, вчера избяга от Курило и веднага започна с малоумните изяви.
Каква трагедията са ти спретнали комунистите, психо десен жълтопаветник?
34 години свободно падане
Иван Иванов – 27 декември 2023
Между 1965-1969 България е била на първо място в света по производство на хранителни продукти, на глава от населението. След 1989 г. по този показател тя се срива до последните места. Вж подробно.
Производство на хранителни продукти, на глава от населението. Между 1965-1969 България е била на първо място в света по този показател! А през останалите години на социализъм в България, тя е била на водещите места!
Веднага след преврата в България и новия курс на нео капитализъм… българското производство се срива и потъва със скоростта на светлината, а през 2017 е на 93 място по този показател. Не искам да мисля след още седем години, до днес на кое място сме. Сами си правете сметка колко обективни и коректни са така наречените днес критерии като например „брутен вътрешен продукт“. Сами си задавайте въпроса, колко е истина онази идиотия, която либералите пробутват за социализма, че никой нищо не работил, а те сега са много работни и предприемчиви…
И тук настоящата диаграма през годините… е само един малък критерии за хранителна продукция на глава от населението… А истината е, че тогава, през социализма всичко е имало, индустрията от тежка до лека, химическа, металургии и т.н. Направете справка колко завода е имало в България тогава, от пиле мляко е имало и се е произвеждало всичко и по много… Питайте вашите баби и дядовци, те ще ви разкажат истината, освен ако не са били с изкъпани мозъци или психически обременени с алчната мантра и мечта да станат някога богати капиталисти за сметка на създаване на проблеми за останалите хора…
Това всъщност е досега прехода, който така и не свършва още… – 34 години „преход“… А целият социализъм е бил само 40 години. Истината е че това е истинското лице на капитализмът, без значение кой какво си въобразява или си е въобразявал за него. Сега какво произвеждаме в България…? – предимно обслужващ персонал, шофьори и гледачки на западни пенсионери …
АльО, коментиращите, вие сте дЕбИлИ!
Д-р Семерджиев,
с уважение, ако имате аргументи ще се радвам да ги прочета, но не ми лепете етикети. Не ви отива на образованието и претенцията, че го имате. Още в началото съм написал, че не искам да засегна никого, но истината трябва да започне да се казма. Трагедията е 2.5 милиона емигранти, защото икономиката ни не може да изхрани нацията. Зад всяко изречение, което сам написал вога да ви предложа източници и мисля, че съм убедил в това редакцията. Разбираемо е кръвта ви да заври и моята завря когато прочетох за аферага Чарлз Маквей 2-ри и операция „Project Exedus“. Още 88-ма година, след срещата та Горбачов и Рейгън в Малта в ЦИИТТ се появи слуха, че Рейгън е поискал закриване на електрониката в България като отрасъл.
Не го мислете принсЪт дъ Чарлз, кр.гр. 0-. Баба Бети имаше къмту 13 трилиона, ще му сменят кръвта и органите докато му се иска.
Защо дъртаците смърдят?
Е, то и повечето от младите смърдят, но обонянието им слабинко да го усетят.
Дъртаците смърдят 1. ЗАЩОТО И КАТО МЛАДИ СМЪРДЯТ. 2. ЗАЩОТО НЕ СЕ ДВИЖАТ, ПОРИТЕ СЕ ЗАПУШВАТ И МАЗНИНАТА ГРАНЯСВА.
На слуха и обонянието ми завиждат дори кучетата ми, но аз съм хай сенситив, това е друга работа – тестове всякакви, вкл. EMG, EEG.
Мамицата ви, миришете като порове, и млади и стари. Ако не можете всеки ден да си менкате дрешките, поне ги оставяйте на простирите през нощта да се поотмиришат. Аз съм с 1/4 източноазиатски гени и не мириша. Въпреки това, си оставям дрехите, които не се перат всеки ден да се отмиришат навън защото съм пушач.
Шум в гъЗЪТ!? Пригответе си чисти гащи!
„…да купуваш елементите и платките с долари и да продаваш готовата продукция в рубли е кретенизъм за да не кажем национално предателство.“
Не мисля че този автор разбира материята, с рубли купувахме евтин нефт от СССР, тезата че „всеки е започнал от някъде и всички крадат“ не е морално оправдание, а реален факт, най-големият крадец в ИТ бизнеса е Бил гейтс, препоръчвам на автора да се запознае с фактите, а не само да цитира дела за интелектуална собственост, но едва ли, авторът е идеологически обременен.
Редактора, не ми бутай под носа вашите певачки баба Йорданка и баба Лила.
В езиковата гимназия навремето стартирах с Лед Зеп, Пинк Флоид и Секс Пистолс, какво мислите, че ще слушам сега? Толкоз.
Иване,
елементите за Правец се купуваха с долари. Всъщност, изоставането в елементната база беше вече толкова голямо, че изискването от 5% западни елементи не можеше да бэде спазено. Института на Правец ИМПТ беше създаден за да изкара ЕС номер на Правец 16 и да организира продажбата в Съюза. ИТКР направи опит да изкара ЕС номер на Правец 16 и не успя. Руснаците не го искаха защото беше на 8088, а те правеха 8086 … и търговията не вървеше. Под Правец 16 се продаваха и сглобени компютри с „източни“ комплекти т.е. купуваха цели комплекти от Тайван, Сингапур, Хонг Конг с долари, например Juko (и не беше само Juko), сглобаваха ги и ги продаваха на руснаците за рубли. Над 80% от нашата електроника се купуваше от Съюза, останалите под 20% отиваха за страните от СИВ т.е. де факто, имаш 1 клиент. Разменяхме дисковете на Ст.Загора я за нефт, я за коли. Това не е ИТ бизнес, така че … по-внимателно с фактите.
Що се отнася до патентите, тъй като знаеш фактите, би трябвало да знаеш че патентните и авторските права в компютърната индустрия струват 3 пъти повече от производството и продуктите. През 60-те години България продаваше ЕЛКА6521 в Италия и Швейцария без патентни права. Масимо Риналди (IME 84} даде ЕЛКА6521 на съд за нарушени патентни права (извеждане на резултата от паметта на индикаторите) и спечели делото, а на нас ни забраниха износа за Италия и Швейцария. Що се отнася до делата на RAMBUS срещу Siemens, Micron и Hunix, това са дела за фиксиране на цени (в СИВ имаше договаряне на цени на правителствоно ниво, което всъщност е продажба на фиксирани цени). И трите фирми бяха осъдени Siemens – 150 милиона, Micron 80 милиона и Hunix 110 милиона (по памет, може да се провери). В резултата, Siemens отцепи цивизията си за памети в отделна фирма Qimonda AG и няколко години след това фирмата фалира. Ако толкова те интересува запознай се какво стана с Дмитрий Скляров и Adobe за нарушени авторски права.
За писателя на Dark Avenger … знаят кой е. По COVID имаше един подкаст за компютърните вируси и там този вирус се дискутираше. Поканиха една жена, която се оказа агент, на ЦРУ или ФБР не помня, и тя разказа историята на вируса. Кокошкарска работа … тя намерила автора, започнали разговори, тя му обещала, че ако си признае няма да го издаде и нищо няма да му се случи и „писателя“ си излял душата. Това е! В България предполагат, подчертавам предполагат, че е някой си Тодор Тодоров. Работа в областта на софтуера имаше колкото искаха, ама нямаха нито манталитет, нито поглед. Дори един нов BIOS не написаха, за операционна система да не говорим. Имаше тук таме някой приложна праграма, например Стойчо Деличев с ПОК-вете.
Иване,
За „реалния факт“, че всички крадат … много често се пише, че промишленият шпионаж на Япония бил легендарен. Това са неадекватни твърдения … Япония започва да развива компютърната си индустрия през 1951 г. До 1960 г. изоставането на Япония в тази област не е преодоляно и през ноември 1960 г. NEC, Hitschi, Fujitsu, Oki, Toshiba, Mitsubishi, Matsushita и Hokushin сключват лецензно споразумение с IBM за 5 години. По късно към това споразумение се присъединяват Yokogava, Sharp, Shimatsu, Shiba Denki, Yamura Shinko и Tokyo Denki Onkyo. Отделно всички японски фирми сключват споразумения с американски фирми за техническо сътрудничество, първоначално за 10 години т.е. know-how. Hitachi сключва схоразумение с RCA, NEC – с Honeywell, Toshiba – с GE, Oki – с Univac без право на износ. Само Fujitsu не сключва такова споразумение и поради това се ползва с подкрепата на японското правителство. FACOM 231 и FACOM 230, прототипа на ЗИТ 151, са последователни машини с променлива дължина на думата … коя е последователната машина с променлива дължина на думата на IBM? … IBM 702 от 1952 г. FACOM 231 е представен 1963 г.1 FACOM 230 – май 1964 г. … така че, прототипите на ЗИТ 151 са лицензни машини.
Какво става в България … нали всеки трябва да започне от някъде … Иван Попов купува лиценз от Fujitsu защото през 60-те години Fujitsu е единствената японска фирма без сключено споразумение за техническо сътрудничество с американска фирма, и единствената която изнася компютри в 3 – 4 страни. Можеше ли Иван Попов да нареди копиране на FACOM 230? Можеше, в България нямаше защита на машината а и софтуера не беше защитен от авторското право. Иван Попов предпочете легален лиценз, с който осигури обучение на български кадри. След това историята се обърна и руснаците принудиха всички да копират с директивите на 23-тия конгрес на КПСС (директиви на Косигин 1966г., стр.62 за интелентуалната собственост) където Косигин говори за икономии на научно-изледователски труд и през 1969 г. с Единната Система.
Крадяха ли японците? Да, но малко … един пример през 1970 г. Sony открадна в буквалния смисъл на думата walkman-a от Андреас Павел и това може да се провери … разбиха офиса на Павел, мисля че беше в Мюнхен, и откраднаха прототипа от касата без да пипат парите … около 100 хиляди марки. Две седмици след кражбата walkman-a се появи на пазара. През 1981 г. Hitachi и Mitsubishi правят опит да откраднат документацията на IBM 3381. В резултата ФБР арестува 18 човека от офисите на двете фирми и дава под съд 12 от тях. След намеса на MITI (Министерство на търговията на Япония) проблемът се урежда с извън съдебно споразумение. У нас над 58% от брутния вътрешен инженерен продукт е зависим от УНТР на ДС т.е. краден. Това не е промишлен шпионаж, това си е вулгарен бандитизъм. През 1990 Иван Зарков публикува списък на разработките в ИМЕ – над 70% крадени с аналог. В ИТКР и ЦИИТТ нещата бяха още по зле.
Имаха ли японците собствени разработки? Да, имаха. Например 30MFlop аритметичен процесор на Matsushita от 1990 г. Друг пример, дълго време се считаше, че V20 и V30 са крадени от 8088 и 8086. Неодавна, бяха отворени чипове V20 и V30 и за най-голяма очудване на всички се оказа, че цялото микропрограмно управление на 8088 и 8086 е пренаписано и формата на инструкциите няма нищо общо с оригинала.
За тези, които се интересуват от къде да започнат … нали става въпрос за реални факти, а Иване … бих препоръчал да си запознаят първо с Wi-Fi патентите на Майкъл Фатуш (US 5,282,222) и съдебните дела на WiLAN – всички големи са съдени, включително и търговските вериги и второ с патента на Хуауей за Wi-Fi-6 и какво тече днес. Дано разберете за какви пари става въпрос!