Две седмици след обнародването в „Държавен вестник“ на решението на парламента, задължаващо енергийния министър в 60-дневен срок да проведе преговори с Украйна за продажба на оборудването за АЕЦ „Белене“, е воден само един най-общ разговор по темата – между ресорните министри на двете държави, ден след посещението на украинския президент Володимир Зеленски в София на 6 юли.
Все още няма конкретен работен график за следващи срещи по темата, нито къде ще се състоят те. Тепърва „Националната електрическа компания“ (НЕК) ще обявява процедура за избор на оценител на реакторите, за които Народното събрание поиска най-малко 1.2 млрд. лв. – колкото бяха платени на „Атомстройекспорт“ (АСЕ) по арбитражното дело.
Това означава нови разходи, надхвърляне на определения 60-дневен срок, възможност за нови схеми и варианти за „оползотворяване“ и в крайна сметка продължаване на близо 40-годишната авантюра АЕЦ „Белене“, вместо вземане на адекватно и истинско решение.
След като енергийният министър Румен Радев по-миналата неделя обяви, че мандатът от парламента не е за продажба на всяка цена и ще се правят оценки на оборудването и анализи за преговорите с Украйна, Mediapool попита ведомството назначена ли е въпросната оценка и кога тя ще бъде приключена.
Независима оценка по процедура
От министерството заявиха лаконично само, че „оценката на реакторите ще бъде направена от независим лицензиран оценител, който ще бъде избран в съответствие с българското законодателство“. От НЕК уточниха, че още не е решено каква точно да е процедурата и в момента се водят предварителни разговори с компании от бранша, които биха могли да извършат оценката, за да се прецени стойността и времето за изпълнението ѝ. След това резултатите ѝ щели да бъдат предоставени на Народното събрание.
Министерството на енергетиката допълва, че при необходимост от още време за извършване на анализи и провеждане на преговори може да поискат от парламента удължаване на дадения им срок. До което, по всичко личи, със сигурност ще се стигне.
Председателят на Българския атомен форум Богомил Манчев, който участваше като консултант в проекта за строежа на АЕЦ „Белене“, коментира пред Mediapool, че срокът и цената на подобна оценка зависят от заданието. „Между 3 и 6 месеца отнема описването на спецификациите на оборудването, предназначението му и протоколите за него“, каза той.
Според Явор Куюмджиев, бивш зам.-министър на енергетиката, който преди да стане такъв и в момента работи за ядреното подразделение на „Шкода“, обаче подобна оценка може да отнеме и една година, ако се иска физически оглед на оборудването и замерване качеството му. Според него такъв анализ би струвал милиони евро и са малко компаниите, които могат да го извършат.
Едни пропуснати 180 млн. лв.
Богомил Манчев обаче смята, че не е необходимо НЕК изобщо да наема подобен консултант, защото компанията има фактури със стойността на оборудването. То не е използвано никога, за да се налага оценката му, амортизационни отчисления и друг и подобни. Консервацията и поддръжката му се прави по контрола на производителя му – „Атомстройекспорт“, за което НЕК плаща близо милион лева всяка година – тоест има гаранции за качеството му. Просто трябва да се приложат инфлационните индекси за периода от 2017 г., когато оборудването бе доставено у нас до сега, отбеляза Богомил Манчев.
По думите му дори депутатите, залагайки минимална продажна цена от близо 1.2 млрд. лв., са пропуснали платен аванс от 180 млн. лв. от НЕК, при поръчката на реакторите, а са взели предвид само сумата, която присъди на руснаците арбитражният съд по заведеното от АСЕ дело срещу държавната електрическа компания за поръчаното, но неплатено оборудване за ядрения проект.
И той, и Куюмджиев са на мнение, че оборудването струва по-скъпо от заложения от депутатите минимален праг, но и двамата смятат, че надали може да се постигне сделка за продажбата му в цялост на Украйна. Скептици са и за възможността да се продадат само парогенераторите – било за действащите украински АЕЦ по руската технология ВВЕР, било за VІ блок на АЕЦ „Козлодуй“, каквато хипотеза допусна министър Румен Радев преди десетина дни пред бТВ.
Причината е, че парогенераторите за АЕЦ „Белене“ са по-големи от тези за реакторите на българската и украинските АЕЦ по технологията ВВЕР-1000. Все пак ядрените експерти допускат възможността „леглата“ на сегашните парогенератори с известно изрязване да бъдат пригодени за по-различната технология на беленските реактори.
Чака се експертиза от „Козлодуй“ вършат ли ѝ работа парогенераторите
Манчев обаче обръща внимание, че ако се стигне до продажба само на парогенераторите, това би означавало утилизация само на 20 процента от цялото оборудване за АЕЦ „Белене“ и те изобщо не са толкова скъпи. Реакторите, пасивните системи за защита, тръби за първи контур на реакторите, циркулационни помпи и други съоръжения биха останали „разфасовани“ и неизползвани.
От Министерството на енергетиката заявиха, че чакат от АЕЦ „Козлодуй“ техническа експертиза възможно ли е използването на парогенераторите на АЕЦ „Белене“, но не посочват кога се очаква да получат такава.
За преговорите с Украйна ведомството казва, че са още на много начален стадий, за да може да се коментират отсега варианти за продажба на беленското оборудване „на парче“.
За да стане това обаче, ще трябва парламентът да промени сегашното си решение, което е да сделка в пълен комплект, признават от Министерството на енергетиката.
Въпросителни за транспорта и застраховането на оборудването
Освен това важна част от преговорите с Украйна за оборудването, ако те все пак решат да го вземат цялото, ще е потенциалното договаряне на транспорта му, както и застраховките. По информация на Mediapool НЕК не желае да се занимава с отговорността по доставката на толкова специфично оборудване в зона, където се водят военни действия.
От енергийното ведомство казаха, че заради взетото решение на парламента за преговори с Украйна за продажба на оборудването, в момента не се водят разговори с френската „Електрисите дьо Франс“ по предоставената от нея оферта за предпроектно проучване за интегрирането на доставените ядрени съоръжения в нова система. Анализът трябваше да даде отговор и може ли да се избегне зависимост от руски компании при дострояването и експлоатацията на АЕЦ „Белене“, както и дали може да се продаде наличното оборудване, включително на Украйна.
Съмнения
При така описаното положение съществува реална опасност вместо най-сетне да се сложи край на сагата с АЕЦ „Белене“, каквото намерение афишират депутатите, внесли и приели решението за сделка с Украйна, всичко да продължи по стария начин с протакане, наемане на консултанти, поръчки на експертизи и харченето на още и още пари с неясен
Справка – задължаването от парламента на бившите вече служебни вицепремиер по еврофондовете и енергиен министър да предоговорят до края на март 2023 г. ангажиментите в плана за възстановяване и устойчивост за намаляване на парниковите газове с 40 процента до 2026 г. спрямо 2019 г. Близо четири месеца след изтичането на този срок такива официални разговори дори не са започнали, а от енергийното министерство признават, че не могат да изпълнят изискването на депутатите, заради категоричния отказ на Брюксел.
Депутатите обаче не смятат да свирят отбой и да променят решението си, докато председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев от ГЕРБ излезе с идея как да се замажат очите на Брюксел с план за затваряне на неработещи ТЕЦ.
Въпросът е дали и в случая с украинската сделка за оборудването от АЕЦ „Белене“ се замазват очи и каква е крайната цел на занятието, освен поредната афера за милиарди.
Няма два нови ядрени реактора в Белене, а само компоненти за два реактора, което повдига въпроса: Къде са платените и доставени реактори? Първо Бойко ги предлагаше на Иран, когато още имаше два реактора в Белене! После те се „изпариха“ и в Белене има само част от тяхното оборудване. Действията на ГЕРБ сочат към обоснованото предположение, че реакторите или скъпи компоненти от тях вече тайно са продадени. Вероятно на Украйна, а Бойко просто се опитва да се измъкне, като прехвърли скандала върху правителството на „Продължаваме Промяната“. Последните доказаха, че отлично се справят с ролята на „полезни идиоти“. Това обаче води до друг въпрос: Ако са продадени двата реактора или скъпи компоненти от тях. КЪДЕ СА ПАРИТЕ? Разбира се, далеч сме от мисълта, че може да са в Ливанска банка. Все пак Бойко е отговорен човек!
с какво ще платят тези фалирали от всякъде гъзове .СТРАНАТА 404 хахаха ще купува реактори та къде са те бе на площадката НЯМА И СЛЕДА ОТ ТЯХ
МАФИЯ бг
КРАЖБА НА МИЛИАРДИ
СТАР МОДЕЛ,САМОЛЕТИ F 16 – ВМЕСТО F 35.НА ХАРТИЙКА ЗА МИЛИАРДИ. ПЛАТЕНИ ОТ БЕДЕН БЪЛГАРСКИ НАРОД. И ЗАКОН ЗА КОМИСИОННИ, 50 % ОТ СДЕЛКАТА (В ДЖОБЧЕТО НА бойчето)
СЕГА ОБУРУДВАНЕ,ЗА АЕЦ БЕЛЕНЕ ЗА МИЛИАРДИ СЪЩО НА ТЕФТЕР.КЪДЕТО СЕ КРИЕ ОТ БЕДЕН БЪЛГАРСКИ НАРОД, ВЪОБЩЕ ДАЛИ ГО ИМА В НАЛИЧНОСТ И ЩЕ ИЗВЪРШВАТ ФИКТИВНА СДЕЛКА.
И ЩЕ СЕ ДАДЕ НА УКРАЙНА ПАК НА ХАРТИЙКА ЗА МИЛИАРДИ.
И БЪЛГАРИЯ ЩЕ ИМА ДА ВЗЕМА. НО НИКОГА НЯМА ДА ПОЛУЧИ ПАРИ ОТ УКРАЙНА. ВЪОБЩЕ ТРАГИЧНИ УПРАВЛЕНИЯ. КРАЖБА НА БЕДЕН БЪЛГАРСКИ НАРОД ОТ ОПРЕДЕЛЕНИ МУТРИ !!!!!!!!!!????????????
ВДИЧКИ СА ЗА РАДТРЕЛ И НАЙ-ВЕЧЕ БАНКЯНСКИЯ ПЕДАЛ!!!
ВДИЧКИ СА ЗА РАСТРЕЛ И НАЙ-ВЕЧЕ БАНКЯНСКИЯ ПЕДАЛ!!!