Тази есен ще гласуваме за кметове и общински съветници, които ще управляват през следващите 4 години. Ролята на местната власт е от изключително значение – тя е най-близо до хората и е свързана най-пряко с ежедневието на гражданите. От избраниците по места например ще зависи какви ще са местните данъци и такси, как ще се организира сметоизвозването и така нататък.
Кметовете и общинските съвети управляват и сериозен финансов ресурс – не само през бюджета на общината, но и заради европейските средства, за които населените места имат право да кандидатстват.
Поради всички тези причини местните избори обичайно се превръщат в оспорвана надпревара. Трябва да се има и предвид, че в тези избори нашият глас има относително най-висока тежест. Така в по-малките населени места няколко десетки гласа могат да преобърнат окончателния резултат.
Интересът към местната власт, както и малкото гласове, необходими за избирането на кмет или общински съветници, създават силен стимул за недоброжелателни практики на „входа“ на предизборната надпревара. Вече станахме свидетели на засилена документална „вътрешна миграция“ към десетки малки населени места в страната – или т.нар. „вътрешен изборен туризъм“.
Институтът за развитие на публичната среда насочи внимание именно към най-засегнатите от това явление населени места и общини, в т.ч. беше представен и случаят с община Ново село, Видинско.
В периода януари – април 2023 г. почти 69 000 души са сменили регистрацията си по настоящ адрес. За същия период през 2022 г. тези регистрации са били едва 38 683, припомня неправителствената организация.
Защо са проблем преместванията преди вота?
На местния вот ще гласуват, както избирателите които имат постоянен адрес в дадено населено място, така и тези с настоящ адрес в съответния град или село. И в двата случая избирателите трябва да отговарят на правилото за 6-месечна уседналост – тоест да са придобили адресните си регистрации не по-късно от края на месец април 2023 г.
В случай че избирател иска да гласува по своя настоящ адрес, той трябва да подаде и нарочно заявление за това в срок до 14 дни преди изборите. Точно по този начин „новодомците“ имат възможност да повлияят на изхода от резултатите на местния вот.
За да покажем размера на проблема и динамиката на документалната вътрешна миграция, обработихме данни за регистрациите по настоящ адрес от януари 2022 г. до май, 2023 г.
Фокус поставихме върху вече идентифицираните от нас засегнати в най-голяма степен общини и населени места. В тях ясно се виждат моментите на засилен интерес от страна на „новодомците“ и дали тенденцията повече хора да се заселват там е трайна или е била инцидентна.
В разглеждания период включихме и месец май – първият, след изтичането на срока за уседналост. Графиката представя 10-те общини, в които екипът ни вече установи най-голям ръст на регистрациите.
Институт за развитие на публичната среда