Циркът е тотален – управляващата шайка ни пробутва актьори, певци и шоумени за депутати! От такива „експерти” ли ще управлява България през следващите 4 години, или те са лесни за манипулиране, затова и удобни на бандитите по върховете на властта?
Обикновено пишман-политиците са в т. нар. граждански квоти, защото повечето не са партийни членове, за да „не вредят на имиджа си”.
Така за парламентарните избори на 4 април в надпреварата кой да лапа депутатска заплата и депутатски кюфтета се включиха певците Искрен Пецов и Кристина Димитрова, както и нейният бивш мъж и настоящ светски хроникьор Иван Тенев. Те влизат в листите на ВМРО като представители на партията СЕК (Средна европейска класа), която има споразумение за подкрепа с ВМРО за парламентарните избори. В гражданската квота на ВМРО за Хасково е и Жени Калканджиева – екс шефка на легендарната модна агенция „Визаж” и шеста по хубост в света преди доста години, а напоследък прочула се със скандалите със своите съседи.
Естрадната певица Кристина Димитрова е сред кандидатите в Кюстендил и 23-и МИР София, а бившият й Иван Тенев, по-известен с прякора си Агент Тенев, ще се сражава рамо до рамо с друг певец – Искрен Пецов, в 24-и МИР, като последният е включен в листата и на София-област.
Хорото на партията на Красимир Каракачанов поведе актрисата Ернестина Шинова, която е съпруга на колегата си и вече евродепутат от същата партия Андрей Слабаков.
Сред имената на хората, свързани с шоубизнес и изкуство, грее и това на ръководителя на ансамбъл „Българе“ – Христо Димитров – пак от гражданската квота на воеводите.
Рибата изби обаче шоуменът Слави Трифонов, който оглави листите на партията си „Има такъв народ” в Стара Загора и Варна.
Защото изброените певци и манекенка дори да не престъпят прага на Народното събрание, гологлавият тв водещ със сигурност ще го направи, тъй като на партията му социолози предричат светли бъднини в историческата сграда на жълтите павета.
Да се включват актьори и певци сред известните лица, устремили се да коват закони в Народното събрание, не е новост. Така на предишните избори за парламент през 2017-а се състезаваха над 10 популярни личности от театъра, киното и музикалната сцена. В залата на парламента обаче се озова единствено актрисата и певица Нона Йотова (избрана с преференции, от БСП). И музикантът Калин Вельов (ГЕРБ), но само за… пет работни дни, с което се превърна в герой на политическия ни фолклор: 1185 дни след първия звънец на 44-ото Народно събрание той замести подалата оставка Джема Грозданова от ГЕРБ. Но след седмица новоизлюпеният депутат, който все пак успя да положи клетва, отпадна автоматично от списъка на 240-те, защото бе изместен от подалия оставка министър на финансите Владислав Горанов, който пък се върна като народен представител в парламента на негово място…
В предизборната кампания преди 4 години „Да, България“ на Христо Иванов заложи на актьорите Веселин Калановски, Филип Трифонов (който за съжаление си отиде ненадейно от този свят в началото на тази година) и съпругата на Ивайло Захариев – Миряна Захариева. В листите на дясната формация влизаха още вокалистът на „Остава“ Свилен Ноев, Васил Гюров от „Кале” и “Ревю” и музикалният мениджър Виктор Лилов. Всички те не успяха да се класират за депутати.
Легендарният актьор Любен Чаталов пък се включи в предварително обречен списък – той кандидатства от името на Коалиция на недоволните, която не прехвърли и 1%-процентната граница за държавни субсидии.
Извън парламента се озоваха и Светльо Витков, и Венци Мицов от „Хиподил“ – тяхната партия „Глас народен” която влезе в коалиция с „Реформаторския блок”, дори не получи обичайната си дотация, за каквато успяваше да се пребори години наред самостоятелно.
Имаше и такива, които се отрекоха от припозналите ги партии току преди старта на кампанията, вследствие на хейтовете, които събраха като кандидати за политическото поприще. Така постъпиха актьорите Луиза Григорова (Реформаторски блок) и колегата й Любомир Ковачев (БСП).
През годините много родни звезди искаха да се преквалифицират в народни представители. Българският гласоподавател не се хвана на въдицата. И така единствената полза остана за партиите, които използваха популярността на известните си кандидати, за да привличат гласове…
Ина Димитрова, специално за Narod.bg